אפגניסטן נופלת בידי הטאליבןREUTERS

כלי תקשורת באפגניסטן מדווחים כי לאחר שכל חלקי המדינה עברו לשליטת הטאליבן, כוחות ארגון הטרור הקיצוני נכנסו לבירה קאבול במטרה לכבוש גם אותה.

דובר של הארגון טען כי מתקיימות שיחות עם הממשלה האפגנית והיא נדרשת להיכנע ולמסור את העיר לידי הטאליבן במה שהוגדר 'דרכי שלום'.

מנהיגי הטאליבן הבהירו בהודעה שפרסמו בסוכנות הידיעות רויטרס כי לא תהיה אלימות בבירת אפגניסטן וכל מי שירצה לצאת ממנה יוכל לעשות זאת ללא פגע.

בעיר עדיין מצויים נציגים רבים של מדינות זרות וכן גם כוחות צבאיים בינלאומיים כולל מצבא ארה"ב. בשעות האחרונות נעשים מאמצים של מרבית המדינות לפנות את נציגיהן מאפגניסטן מחשש שהטאליבן לא יעמוד במילתו ויפגע בכל נציגי המערב.

נציגי מדינות אירופה החליטו לעזוב את השגרירויות ולהתרכז במקום מסתור בבירה עד שיוכלו לצאת ממנה בבטחה.

ההדרדרות באפגניסטן היא פועל יוצא של נסיגה מואצת מהמדינה מצד צבא ארה"ב. בקאבול נותרו כמה עשרות בודדות של אזרחים אמריקניים, אך חיילים עדיין נמצאים בה באלפים. על פי ההוראות הרשמיות, אחרון החיילים צפוי לצאת מהמדינה רק בעוד שלושה שבועות ולסיים 20 שנים של מעורבות אמריקנית.

הנשיא ג'ו ביידן הבהיר שיעשה הכל כדי לוודא ש"אזרחי ארה"ב ואזרחי בעלות בריתה יוכלו לצאת בשלום מאפגניסטן".

באו"ם הזהירו כי מעשי הטאליבן מביאים למה שהוגדר 'קטסטרופה' לאחר שהארגון גירש מבתיהם רבבות משפחות שנאלצות לחיות ברחובות, לאחר שחוו זוועות מצד אנשי ארגון הטרור.