ד"ר זאב לוין, איש מכון טרומן באוניברסיטה העברית, מנתח בראיון לערוץ 7 את משמעויות השתלטות הטאליבן על אפגניסטאן

כבר בפתח הדברים אומר ד"ר לוין כי בשלב זה לא אמורה להיות השפעה של המהלכים האחרונים באפגניסטאן על ישראל. "כרגע אנחנו לא במכלול האינטרסים של הטאליבן ונקווה שכך הדברים ישארו".

ד"ר לוין מציין בדבריו את המהירות בה התרחשה ההשתלטות על אפגניסטאן ולהערכתו גם המו"מ שצפוי להיפתח עם הממשל הישן יהיה מהיר מאוד גם הוא ועיקרו תהיה הבהרה לאנשי הממשל הישן כי לכל היותר יוכלו לצאת מגבולות אפגניסטאן בחיים.

ארה"ב השקיעה מיליארדים רבים על מנת לייצר שלטון אפגאני יציב לאורך זמן. למרות זאת לפני כשנה נחתם ההסכם בו ארה"ב ויתרה על נוכחותה באפגניסטאן. הסכם זה נחתם מול הטאליבן תוך התעלמות מהממשל שבהקמתו השקיעה רבות כל כך. במציאות שכזו, מסביר לוין, ניתן היה לצפות שעם היציאה האמריקאית יגיעו כוחות הטאליבן הנתמכים על ידי פקיסטאן וייכנסו פנימה, יבטלו את הישגי ארה"ב וכוחות הקואליציה ויחזירו את הגלגל לאחור.

האם הצפי כעת הוא בהכרח לשלטון תומך טרור? ד"ר לוין מציב סימן שאלה בסוגיה זו. לא בטוח ששלטון הטאליבן ישמור על ההסכמים שנחתמו עם ארה"ב, יתכן והטאליבן יפעל כדי למנוע מארגוני טרור בינלאומיים מלפעול בשטח אפגניסטאן, לא בטוח שלא יתמקד בשיקומן של הכלכלה והחברה באפגניסטאן. "יש לכל מי ששולט שם הרבה אתגרים כלפי פנים לפני שהוא פונה החוצה".

הקשר בין אפגניסטאן החדשה לבין טרור בינלאומי תלוי מאוד בנספחים הסודיים של ההסכמים נחתמו מול ארה"ב. עד כמה מחויב הטאליבן שלא לפעול מול אינטרסים של ארה"ב. ד"ר לוין מסופק. עוד הוא מזכיר את האופן בו התקבלה באחרונה ברוסיה משפחת הטאליבן כמשלחת רשמית לכל דבר, וזאת על אף שהארגון נחשב ברוסיה כארגון טרור האסור לפעילות ברוסיה עצמה. משמעות הביקור וקבלת הפנים היא שבהחלט קיימים הסכמים בין הצדדים. "רוסיה מאוד מעוניינת שההשפעה של טאליבן לא תזלוג מהגבול האפגני צפונה לעבר הרפובליקות המרכז אסיאתיות. הדבר הזה הופך את רוסיה לשחקן מאוד משמעותי כמגן הביטחון של הרפובליקות האלה".