שבאבניקים
שבאבניקיםמתוך שבאבניקים באדיבות HOT

כולם יודעים שאת הסדרה שבאבניקים יצר אלירן מלכה, אך לא תמיד אנחנו מודעים למה שקורה מאחורי הקלעים ולאנשים נוספים שהיו מעורבים בתהליך. הערב, בעקבות שידור פרק שמונה אתמול, בחר מלכה לתת לעוקביו הצצה קטנה ולהכיר להם את מנהלת התסריט - אסתר מרים ברנדס.

"מנהלת תסריט", הסביר מלכה, "היא מי שלוקחת את 600 עמודי התסריט של הסדרה ומנסה לעשות בהם סדר: איזה יום מגיע אחרי איזה יום, מי נכנס עם כובע בסצינה העוקבת שצולמה לפני 3 חודשים, איך לשיר את הניגון של הבעשט, והאם יש נין לרמחל. אסתר מרים מכניסה סדר לתוך הכאוס הזה".

הסיבה שבגינה בחר מלכה להציג את עבודתה של אסתר מרים, היא בעיה מהותית שמופיעה בפרק ששודר אתמול. הצופים האדוקים בוודאי שמו לב כי הסגולה של טרבלסי מתרחשת ביום התשיעי של החודש התשיעי, כלומר בט' כסלו, אבל הבעיה היא שבפרק הקודם כבר חגגו השבאבניקים את חנוכה...

"אלירן לא מתרגש במיוחד", מביא מלכה את דבריה של אסתר מרים עצמה, "אבל מסכים בטובו לאפשר לי למצוא פתרון שיניח את דעתי. אנחנו פוצחים בניסיונות למצוא או להמציא סגולה חלופית. כלומר אני מציעה הצעות ואלירן פוסל. להחליף את סדר הפרקים? - מאוחר מדי. הרצף הסיפורי כבר לא בר שינוי והזזה".

"אוקיי. ארבעה ראשי שנים הם. במקום לספור מראש השנה למלכים ורגלים (ניסן), נספור מראש השנה לשמיטין ויובלות (תשרי) והסגולה תתקיים במשך ארבע דקות, בשעה הרביעית של היום הרביעי בחודש הרביעי – אי אפשר. ארבע דקות הן קצרות מכדי להכיל את כל מה שצריך להתרחש סיפורית בזמן הזה".

"ואם "נדחה" את הסגולה לחודש העשירי, שבו באמת מתרחש הפרק לפי זמני התסריט? – לא טוב. עשר זה עגול מדי. וזה גם מספר עם יותר מדי קונוטציות יהודיות קיימות שכבר יושבות עליו (ספירות, מאמרות, דורות, דיברות, ניסים, ניסיונות, ימי תשובה, מכות, בני המן ועוד ועוד). אין עצה ואין תבונה. אלירן צוחק ואני לא ישנה בלילות".

אבל, מוסיפה ומתארת אסתר מרים, כל המחשבות על שינוי התבטלו כשהיא נזכרה בסדרה אחרת שהייתה שותפה בעשייתה - סרוגים. אז, סיפר לה אחד הצופים שמשמש כרב כי רווקות רבות פנו אליו ואמרו כי ברצונם לערוך קידוש, ועכשיו הוא מבין שזה כיוון שאחת הדמויות הראשיות בסדרה (יפעת) אמרה שמדובר בסגולה.

"בעוד רגלי מפמפמת על דוושת הברקס, בראשי כבר נגזר הקל וחומר: אם פרק בסרוגים יכול היה להוציא את הרווקות הסרוגות בהמוניהן לערוך קידושים בתקווה למצוא את זיווגן, אזי מה תהא השפעתה של סגולה המסוגלת לכל הישועות, שתופיע במרכזו של פרק בשבאבניקים? ואם כך הוא הדבר, הרי שאמיתותה של הסגולה חשובה לאין ערוך מאמינותם של הזמנים בפרק".

"בסדר, אמרתי לאלירן כשנכנסתי למשרד, נשאיר את הסגולה כפי שהיא. אבל בתנאי שתיתן לי לכתוב פוסט עם הסבר ותפרסם אותו יחד עם הפרק. (כאמור, מגזימה). אז רשמו לפניכם בבקשה צופים יקרים" היא מסכמת, "זו היא הסגולה המקורית, לא נגענו: בשעה התשיעית של היום התשיעי בחודש התשיעי. תשע דקות מסוגלות לישועה. בעזרת השם".