טיפול שיניים
טיפול שיניים צילום: pixbay

השתלות שיניים הפכו בשנים האחרונות לאחד ההליכים הכירורגיים המרכזיים, הנפוצים והמוצלחים ביותר בעולם רפואת השיניים ושיקום הפה.

הליך זה הוא כיום הדרך המועדפת והיעילה ביותר להתמודדות עם מצבים של אובדן שיניים, אשר עלולים להיגרם כתוצאה ממספר גורמים שונים (דוגמת מחלות חניכיים, הזנחה של היגיינת הפה המובילה להיווצרות זיהומים, תאונות הגורמות לשבר בשיניים ועוד), ולהביא לפגיעה ממשית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, כמו גם באסתטיקה הפה.

במקרים רבים נדרש הליך מקדים להשתלת השיניים, המכונה "הרמת סינוס". מהו הליך זה ומה חשוב לדעת ולהכיר בנוגע אליו?

הרמת סינוס כחלק מהליך השתלת השיניים – במה מדובר?

במסגרת הליך של השתלת שיניים מוחדרים שתלים דנטליים לתוך עצם הלסת. על גבי חלקו החיצוני של השתל (זה שנשאר בולט החוצה מהלסת) יורכב בהמשך הכתר, המדמה שן בצורה מושלמת.

על מנת להחדיר את השתלים הדנטליים לעצם הלסת בצורה טובה כך שייקלטו וייוותרו במקומם באופן יציב וקבוע יש לוודא כי העצם באותו אזור של הלסת מספיק עבה ודחוסה על מנת לקלוט את השתל בצורה אופטימאלית. במקרים רבים זהו אינו המקרה.

למשל, לאחר עקירת שן תמיד מתרחשת ספיגת עצם מוגברת, ובמקרים בהם מחכים עם תהליך השתלת השיניים זמן רב לאחר ביצוע העקירה, צפיפות העצם באותו מקום בלסת עלולה להיות נמוכה מדי.

גם במקרים של מחלות חניכיים העצם עלולה להידלדל יתר על המידה, ולהצריך "תוספת" מלאכותית אשר תעבה את העצם חזקה.

ההליך במסגרתו מוסיפים חומר ומעבים את העצם נקרא "הרמת סינוס", והוא כאמור נחוץ והכרחי במקרים רבים.

כמובן שמטופל/ת ספציפיים הזקוקים להשתלת שיניים צריכים לבצע בדיקות פרטניות ולקבוע האם כמות וצפיפות העצם בלסת שלהם מספיקות לצורך ההשתלה או האם נדרש הליך הרמת סינוס מקדים.

הרמת סינוס פתוחה וסגורה

במסגרת הליך הרמת סינוס מוחדרת עצם מלאכותית לאזורים הרלבנטיים על מנת לעבות את עצם הלסת, והליך זה אורך כשעה וחצי ומבוצע בהרדמה מקומית בלבד. חשוב לבצע הרמת סינוס אצל רופא שיניים מומחה, בעדיפות כזה המתמחה בהשתלות שיניים ושיקום הפה.

כדאי להכיר כי קיימים שני סוגים עיקריים של הליכים להרמת סינוס – הרמת סינוס סגורה ופתוחה. הרמת סינוס סגורה היא ההליך הפשוט יותר, המתאים למטופלים אשר המחסור בעצם הלסת ממנו הם סובלים הוא קטן יחסית. במקרים אלו ניתן לבצע את הרמת הסינוס (החדרת תוספת העצם המלאכותית) באותו הטיפול יחד עם החדרת השתל הדנטלי, דרך אותו פתח כירורגי אתו יוצרים בעצם.

הרמת סינוס פתוחה, לעומת זאת, היא ההליך הנדרש במקרה של מטופלים הסובלים ממחסור גדול יחסית בעצם. במקרה זה ההליך מבוצע בנפרד מהליך החדרת השתל ובהפרש של כחצי שנה.

בהרמת סינוס פתוחה מוחדר תחליף העצם דרך פתח כירורגי בלסת העליונה, ובמהלך חצי שנת ההמתנה הגוף מייצר תאי עצם חדשים ובונה את עצם הלסת מחדש סביב העצם המלאכותית שהוחדרה, עד למצב בו העצם מספיק עבה וצפופה על מנת לקלוט את השתל בהצלחה.

היכנסו למידע נוסף אודות הרמת סינוס, ניתוח המקדים את ביצוע ההשתלה הדנטלית.