הכנסת
הכנסת צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שופטי בג''ץ מותחים היום (חמישי) ביקורת על הקואליציה, דורשים ממנה לשנות את החלוקה של ועדות הכנסת, ולהגדיל את כוחה של האופוזיציה בוועדות בתוך 10 ימים.

אם לא יהיה שינוי, בג"ץ יתן פסק דין מחייב ויתערב ישירות בעבודת הכנסת, בעקבות העתירה שהגישו חברי כנסת מש"ס והליכוד.

עו"ד אילן בומבך, שמייצג את חברי הכנסת העותרים, אמר כי "ההחלטה התקדימית של בג"ץ מבטאת את חוסר הנוחות שיש בייצוג החסר שניתן לאופוזיציה בוועדות הכנסת".

כזכור, שישה חברי כנסת מהאופוזיציה עתרו לבג''ץ נגד הרכב ועדות הכנסת, שלטענתם אינו משקף את יחסי הכוחות בכנסת בין הקואליציה לאופוזיציה. לפני כשבועיים נערך דיון בעתירה בפני נשיאת העליון אסתר חיות, והשופטים עוזי פוגלמן וניל הנדל.

חיות העירה בפתח הדיון כי סיעת הליכוד התנגדה להגשת העתירה. "יש לנו אולי קושי כפול ומכופל: לא זו בלבד שהסיעות לא עתרו, סיעת הליכוד מביעה עמדה שלא היה צריך להגיש את העתירה מלכתחילה".

עוד אמרה חיות: "טענה נוספת שעלתה מפי חלק מהמשיבים היא הטענה שחברי הכנסת העותרים למעשה החרימו את ההצבעה בכנסת. הם לא נכחו, פשוט החרימו את ההצבעה - ונשאלת שאלה האם כאשר חבר כנסת או חברי כנסת מחרימים הצבעה זה נכון לאפשר להם לבוא לבית המשפט ולבקש סעדים".

עוד באותו נושא:

השופטים העירו כי בין שני הצדדים לא מתנהל שיח כדי להביא לפתרון המחלוקת. עו"ד אילן בומבך שמייצג את העותרים השיב: "קיבלנו פתק מדוד ביטן ואני מקריא אותו בשידור חי - אין משא ומתן כי זו העמדה סופית של הקואליציה, בעיקר בוועדת הכספים".

"אני משמש לפה לאנשים שהם חברי כנסת מהליכוד וש"ס, הם אלו שעותרים והכי נפגעים - גם אם הליכוד שטוען ש'לא צריך להגיש עתירה'; אבל אין לליכוד למחול על זכותו של ביטן, רגב וארבל לכהן בוועדות הנכבדות והחשובות כפי שהבוחר שלח אותם", אמר בומבך.

יו״ר הקואליציה, ח״כ עידית סילמן, אמרה "אני עדיין מזמינה את חברי האופוזיציה לשתף פעולה ולקחת חלק בעבודת הכנסת והוועדות אשר מטרתן לפעול למען אזרחי ישראל.

''זה זמן רב בו אנו פונים בדרכים שונות לראשי האופוזיציה בניסיון להגיע להסכמות ורצון זה נמשך כל העת. אני עדיין מזמינה את חברי האופוזיציה לשתף פעולה ולקחת חלק בעבודת הכנסת והוועדות אשר מטרתן לפעול למען אזרחי ישראל. הניסיון של חברי הכנסת מהאופוזיציה למנוע מאיתנו לעבוד ולתפקד, אחרי שנתיים של מערכות בחירות ושלוש שנים ללא תקציב מדינה, עם משרדי ממשלה משותקים - הוא מביך", אמרה סילמן.

"האופוזיציה - רצוי שתישאר עניינית כאופוזיציה לקואליציה ולא כאופוזיציה לאזרחי מדינת ישראל. העובדה כי הבג״ץ מוגש על ידי חברי כנסת פרטיים ולא על ידי הסיעות עימם אנו באים במשא ומתן, רק מוכיחה את צדקת דרכנו. בג״ץ לא נועד לשחק בפוליטיקה הפנימית של חברי הכנסת. העתירה הזו מעידה על אובדן הצפון''.

סילמן הוסיפה: ''למדינת ישראל יש תקציב שעבר בממשלה ופנינו קדימה אל עבר העברתו בכנסת למען אזרחי מדינת ישראל. אפשר לעבוד, אך חברי הכנסת של האופוזיציה תוקעים את זה".

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שעתר יחד עם עוד חברי כנסת מהאופוזיציה אמר לערוץ 7: "הקואליציה גם דורסת אותנו וגם מגלגלים עיניים. הקואליציה פוגעת בדמוקרטיה ובבוחרים שלנו".

חבר הכנסת שמחה רוטמן (מפלגת הציונות הדתית) אמר "רק נכנסתי לוועדה לבחירת שופטים וכבר שופטי העליון מדברים על שפיטות, זכות עמידה, ריסון שיפוטי במעורבותו של בית המשפט בהליכים הפרלמנטריים ועוד מושגים שהם כמוזיקה לאוזניי. אין לזה כמובן כל קשר לכך שנושא העתירה הוא רמיסת זכויות האופוזיציה של הימין".

שר המשפטים גדעון סער תקף ‏"הניסיון של חברי-הכנסת מהאופוזיציה לערב את בג״צ במחלוקות בין הקואליציה לאופוזיציה על הרכבי ועדות הכנסת - מופרך, תקדימי ומסוכן. יש לראותו כחלק ממהלכי האופוזיציה לעשות דה-לגיטימציה לממשלה המכהנת מכוח רוב פרלמנטרי והוא בעל פוטנציאל פגיעה ברשות המחוקקת והשופטת גם יחד".

שרת הפנים איילת שקד כתבה בחשבון הטוויטר: "הדיון שמתנהל כרגע בבג"ץ הוא תעודת עניות לכנסת ישראל. כניסתו של בית המשפט העליון למגרש הפוליטי פוגעת בראש ובראשונה בדמוקרטיה הישראלית. העותרים כנראה שכחו מה זה להיות מחוקקים. הציבור בחר בהם לייצגו באמצעים פרלמנטריים, לא בריצה לבג"ץ בשבתו כגננת".

נציין כי היועצת המשפטית של הכנסת השיבה לפני ימים אחדים לבג"ץ על עתירת חברי האופוזיציה נגד הרכב הוועדות. "אין מקום להתערבות שיפוטית. יש להמשיך ולמצות את ההידברות בין הצדדים, נדמה כי בשלב זה הפערים הצטמצמו והפתרונות מצויים בהישג יד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו