יו"ר מפלגת העבודה עמרם מצנע הודיע ביום ראשון, במסיבת עיתונאים שכינס במפתיע, כי הוא פורש מתפקידו כראש המפלגה.

מצנע נשמע במסיבת העיתונאים כמי שמדבר מנהמת ליבו, הסביר כי נתקל בחוסר תמיכה מחברי הכנסת של מפלגת העבודה, בתככים, "חצאי אמיתות" וחוסר פרגון. הוא הטיח בחבריו האשמות קשות על חתרנות, חוסר יושר, מחנאות פוליטית והכשלה מכוונת.

"היום אני מחזיר את המנדט שקיבלתי מחברי מפלגת העבודה ואפרוש מתפקידי כיו"ר המפלגה", כך אמר ביום א' בערב יו"ר המפלגה הפורש, עמרם מצנע, במסיבת עיתונאים דרמטית שכינס בבית מפלגת העבודה בתל-אביב.

בטרם הכריז על פרישתו מראשות המפלגה, כינס עמרם מצנע כמה מבכירי המפלגה - אברהם (בייגה) שוחט, איתן כבל, מזכ"ל המפלגה אופיר פינס, חיים רמון ודליה איציק - והודיע להם על כוונתו. נאומו של מצנע בבית המפלגה בשכונת התקווה היה חריף ביותר, ולכל אורכו היה רצוף בהאשמות קשות נגד
ראשי המפלגה, שערערו בתשעה החודשים האחרונים על מנהיגותו של מצנע. היו"ר הפורש, לא נקב יחד עם זאת בשמותיהם של מי שהכשילו אותו, לדבריו.

"אין דרך להנהיג מפלגה עם אנשי בעלי יצר הרס עצמי ויצר התאבדות פוליטי", אמר מצנע על חברי מפלגת העבודה הבכירים-יריביו. "אינני יכול לקחת אחריות על מפלגה העומדת על סף פשיטת רגל כלכלית, לאחר שנים של ניהול כושל ובזבזני", הוסיף.

מצנע תאר את תשעת החודשים האחרונים מאז "לקח אחריות", כדבריו, ונבחר לראשות מפלגת העבודה ועד קבלת ההחלטה להתפטר. לדברי מצנע, לאורך כל הדרך, "למרות הרוב העצום בו נבחרתי, היו אנשים בהנהגת המפלגה שלא הפנימו ולא כיבדו את החלטת הבוחרים ועשו הכל לפגוע ביכולתי להוביל את המפלגה". לדברי מצנע, פוליטיקאים אלה פגעו וחיבלו במנהיגותו בהתמדה.

"לצערי, לא מצאתי שותפים בחלק ניכר מהסיעה בכנסת ובמוסדות המפלגתיים", אמר יו"ר המפלגה הפורש והדגיש, כי הוא בוש בכך שהיו לא מעטים שעסקו בו ובמאבק נגדו, יותר מאשר במאבק לשלום ולצדק חברתי. הוא כינה את התנהגותם של בכירים במפלגה אליו כ"איבה", "חוסר גיבוי" ו"חוסר הבנה".

"במצב הנוכחי של מפלגת העבודה לא ניתן להנהיג אותה", אמר מצנע בעצב, והוסיף, כי הוא לא יכול לסבול מצב בו יש לעשות "קומבינות", לומר חצאי אמיתות ולהיות "מנוול" כדי להיות מנהיג מפלגת העבודה.


יחד עם הודעת הפרישה מראשות המפלגה אמר מצנע, "אני לא הולך הביתה, איני עוזב את הדרך. המדיניות והקווים המדיניים שלי טובים וצודקים. אני בטוח ביכולתי להנהיג את המאבק לשלום, אבל בטוח פחות ביכולתי וברצוני להתמודד שוב ושוב, כל בוקר מחדש, על הלגיטימציה שלי כיו"ר מפלגת העבודה".
עמרם מצנע הדגיש, כי הוא יודע שפרישתו מעוררת כעס ואכזבה, אך ציין, כי הוא חייב להיות ישר עם עצמו, אחרת יכעסו עליו שותפיו לדרך עוד יותר.


מקורביו של עמרם מצנע, אברהם בייגה שוחט ואיתן כבל, הביעו צער על פרישתו מתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. השניים שמעו ממצנע לפני מסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו, על כוונתו לעשות כן, בדיון שקיימו בבית המפלגה בשכונת התקווה בתל-אביב.

שוחט אמר כי הוא מצטער על פרישתו של מצנע, אולם על מפלגת העבודה להתעשת ולהחליט על צוות שינהל אותה, עד קיום הפריימריס לראשות המפלגה שצריכים להיערך, לדעת שוחט, רק בעוד מספר חודשים. בתשובה לשאלות כתבים האם יתמודד על ראשות המפלגה, אמר: "אני רוצה לשקול את הדברים".


עד עתה הוציא שוחט מכל אפשרות התמודדות על ראשות המפלגה, אך פרישת מצנע שינתה את דעתו, כנראה.

ח"כ איתן כבל אמר, כי הוא מצטער אך לא הופתע מפרישת מצנע. "אנו במדרון", ניסה לתאר את מצבה של המפלגה, והביע כעס כי יש בכירים במפלגה שלא מבינים זאת. יחד עם זאת, לא נקב בשמם. "מי שחיבל יודע את זה בדיוק", אמר והוסיף, כי יש לעשות במפלגה חשבון נפש, לאחר שבתשעת החודשים בהם כיהן מצנע כיו"ר המפלגה, הוא לא זכה ולו ברגע אחד של לגיטימציה למנהיגותו. כבל אמר, כי ימליץ למפלגתו על פריימריס מיידיים לראשות המפלגה.

שמעון פרס פרסם הודעה, ובה הוא מביע צער על התפטרותו של מצנע. "עכשיו חייבת מפלגת העבודה לקיים דיונים רציניים, על הדרך הנכונה ביותר והטובה ביותר על שיקומה ועל החזרתה למקום הראוי לה במדינה", אמר פרס בהודעתו.


חוקת מפלגת העבודה אינה קובעת, כיצד תנהג המפלגה לאחר פרישתו של יושב ראש, כפי שהיה לאחר התפטרותו של אהוד ברק וכפי שקורה עם הודעת ההתפטרות של עמרם מצנע מתפקידו.

החוקה של מפלגת העבודה מאפשרת, למעשה, לבחור בשלוש דרכים: בחירת יו"ר קבוע למפלגה בפריימריס, בחירת יו"ר זמני למפלגה ובחירת צוות הנהגה קולקטיבי.

מזכ"ל המפלגה, אופיר פינס, אמור ליזום כבר בקרוב התייעצות בוועדת החוקה של מפלגה העבודה ובסיעה בכנסת. בחודש הקרוב אמורים להתקיים דיונים בלשכת המפלגה ובמרכז המפלגה, שאמור להחליט בסופו של דבר, כיצד תנהג מפלגת העבודה באין לה יושב ראש.

אגב, לאחר פרישתו של אהוד ברק מהממשלה לאחר תבוסתו בבחירות, כיהן מזכ"ל המפלגה דאז רענן כהן כיו"ר המפלגה במשך תקופה, עד להתמודדות בין אברהם בורג ובין בנימין בן-אליעזר.

יצויין כי עד עתה הודיע מפורשות רק ח"כ מתן וילנאי, כי יתמודד על ראשות מפלגת העבודה. במפלגה מקבלים כמובנת מאליה גם את התמודדותו של בן-אליעזר על התפקיד. ההערכה היא, כי גם אברהם בורג יהיה בין המתמודדים.


מסע ההתבזות של מצנע הגיע לשיאו השבוע בהחלטה של לשכת המפלגה, שהכתיבה רשימה אחרת מזו בה חשק במסגרת ההתמודדות של המפלגה לראשות עיריית חיפה. תומכיו של מצנע נדחקו ברשימת המפלגה לבחירות בחיפה למקומות נמוכים יותר מאלה שרצה.

כמו כן לפני מספר שבועות קיבל מרכז המפלגה החלטות מדיניות שונות מאלה שביקש מצנע לקבל. המפלגה קיבלה את הצעותיו המדיניות של אפרים סנה, בעוד מצנע קורא לחברים לדחות את הצעות סנה. לפני-כן, תמך מצנע באיתן כבל לתפקיד יו"ר סיעת העבודה בכנסת, אך הובס בהצבעה בסיעה, שבחרה את דליה איציק לעמוד בראשה. תבוסותיו האחרונות של מצנע במפלגה העלו כל הזמן את האפשרות, כי יחליט לבסוף לא להתמודד בבחירות המוקדמות לראשות המפלגה.

בכלל בשבועות האחרונים חלה ירידה בתמיכה במצנע בתוך מפלגת העבודה. גם תומכיו המובהקים ביותר, כמו אופיר פינס, התרחקו ממנו. רק מעטים מחברי הכנסת של העבודה, בהם יולי תמיר, אברהם שוחט, חיים רמון ואיתן כבל, עוד עומדים לצידו של מצנע, כמנהיג המפלגה.

מצנע חזר ואמר מאז החל לכהן כיו"ר האופוזיציה כי הוא אינו מצליח לתפקד ולעשות פעולות של ממש בתחום הפוליטי, כאלה ש"ישפיעו על מהלך העניינים". הוא הביע באזני מקורביו פעם אחר פעם את סלידתו מהמערכת הפוליטית. כמו כן ביקר את הקשיים בהם הוא נתקל בתוך מפלגתו, שנמצאת בחובות ענק בסך 130 מיליון שקל.