בן לאדן
בן לאדן צילום: פלאש 90

עומאר בן לאדן, בנו של הארכי-טרוריסט אוסמה בן לאדן שחוסל לפני כעשור, סומן להיות היורש של אביו ומנהיג אל קאעידה העתידי, אבל כפר בירושה הזו.

בראיון לעיתון 'ידיעות אחרונות' סיפר בן לאדן על מפגש שבו ביקש אביו מכמה מילדיו הרכים להיות שאהידים ומהזעזוע שחש מכך. "אבי שנא את אויביו יותר משאהב את בניו. הרגשתי טיפש על החיים שביזבזתי וידעתי שאני עוזב, ועוזב בקרוב מאוד".

הוא סיפר עד כמה המצב הזה התחדד באירועי ה-11 בספטמבר. "היה לי קשה להאמין שיש לו את היכולת לארגן דבר כזה. היום הזה שינה את חיינו לנצח, והיה מאוד קשה להמשיך לחיות אחרי זה. במהלך השנים האלה של האובדן והצער, נאלצתי להשלים עם האמת לגבי אבי. לעיתים קרובות אני תוהה אם אבי רצח כל כך הרבה פעמים, עד כדי כך שההרג כבר לא הביא לו הנאה או כאב".

עוד באותו נושא:

בגיל 40, אחרי שחי בסעודיה ובאפגניסטן שנים רבות, הוא מתגורר בנורמנדי ועוסק בציור. "שם המשפחה שלי מכניס אותי להרבה צרות בהרבה מקומות במיוחד בעולם הערבי. בעולם המערבי לא, באירופה לא, אני סתם אדם נורמלי פה ומתייחסים אליי כרגיל. בעולם הערבי יש הרבה שנאה כלפיי, יש כאלה שאוהבים אותי אבל לרוב שונאים אותי או מפחדים ממני. פחדנים שמפחדים לדבר איתי, חושבים שאני כמו אוסאמה בגלל שאני הבן שלו. אבל זה לא ככה. אני לא אוסאמה. לא צריך להתייחס לאדם בגלל שאביו היה טוב או רע, צריך להתייחס אליו באופן הוגן. אבל כך נוהגים כלפיי בעולם הערבי".

הוא חולם להגיע ולבקר בארה"ב. "הלוואי שיום אחד אזכה לבקר בארצות־הברית, עוד בימיו של ביידן. אני חושב שביידן מאוד פתוח לקבל את כולם. אני רוצה לעשות שלום ולהיות טוב עם כולם, ולא משנה לי אם מדובר במוסלמים, ביהודים או בנוצרים”.

ויש לו עוד פרט חשוב לציין. "המשפחה של אמא של אשתי הם יהודים ובמקור מישראל. הייתי שמח לבקר יום אחד בישראל. זינה (אשתו) קיבלה הצעה להעביר בתקופה הקרובה הרצאות באוניברסיטאות בישראל על שלום. אני יודע שזו מדינה יפה ואנשים רבים בה רוצים שלום עם הפלסטינים. אני יודע שמאז 1948 הפלסטינים חיים לצד העם היהודי. אנחנו מאמינים שהעולם צריך לחיות כאחד, וששכנים מכל דת יכולים לחיות זה לצד זה בשלום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו