תיעוד פתח המנהרה
תיעוד פתח המנהרה צילום: שב"ס

נציבת שירות בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי, התייחסה הבוקר (שני) לבריחת המחבלים מכלא גלבוע וסיפרה כי עדיין לא ברור האם ששת המחבלים קיבלו סיוע מחוץ לכותלי בית הסוהר.

"ניכר שהם לא עשו זאת באמצעות חפירה אלא הרימו מכסה וניצלו את החלל בתא", אמרה פרי,

מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב אריק יעקב, אמר כי הפיר שדרכו יצאו המחבלים הוא ככל הנראה חלל במבנה בית הסוהר, כחלק מהיסודות שעליו נבנה. "האירוע עדיין מתוחקר ועדיין נלמד. לא מדובר בדיוק במנהרה שנחפרה, יש פה כשל של הבנה שנמצא על בסיס כלונסאות. יש חלל מלמטה - וכנראה שהאסירים ניצלו זאת", אמר.

השר לביטחון פנים עמר בר לב אמר: "אני לא מהנדס, בוודאי לא מהנדס לבתי כלא, אבל מתברר שבית הכלא הזה בנוי על כלונסאות. הוא נבנה ב-2004 אחרי האינתיפאדה בצורה מהירה, ומתברר שהוא בנוי כולו על כלונסאות ויש חללי אוויר בין המשטחים לכל אורך בית הכלא".

"אין ספק שזו טעות. אירוע קשה שאסור שיקרה. את כל הלקחים האלה אנחנו נבדוק ונשקף לציבור בצורה ברורה", אמר השר בר לב.

כאמור, שישה אסירים ביטחוניים ברחו הלילה (שני) מכלא גלבוע שבצפון, דרך מנהרה שחפרו מתוך התא בכלא אל מחוץ לחומות הכלא. בין האסירים שנמלטו: מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר, המחבל זכריא זביידי.

כוחות משטרה, צה''ל ושירות הביטחון הכללי הוזעקו למקום, והם מבצעים סריקות באמצעות מסוקים ורחפנים. מאות לוחמי ימ"מ ואנשי יחידות מיוחדות לוקחים חלק בסריקות שמתמקדות בצפון השומרון.

חלפו שעות רבות מאז בריחת המחבלים ועד לאיתור המנהרה שדרכה הם נמלטו. סביר להניח שבזמן שעבר הם הצליחו להיכנס לתוככי הרשות הפלסטינית.

בשעה שלוש לפנות בוקר דיווחו אזרחים על זיהוי דמויות חשודות סמוך לבית הסוהר גלבוע. עם קבלת הדיווח הראשוני הוקפצו כוחות מיוחדים של שב"ס בתגבור יחידות מצדה ויחידות משטרה גדולים יחד עם לוחמי משמר הגבול, צה"ל וגששים פתחו בחיפושים בשיתוף שירות הביטחון הכללי.

עוד באותו נושא:

קציני הביטחון ביישובי הסביבה עודכנו בבריחה ומחסומים הוצבו בדרכים והופעלו אמצעים מיוחדים. חפ"ק מאוחד של ארגוני הביטחון הוקם במקום וכוחות משטרה נפרסו ביישובי הסביבה.

משחזור ראשוני שנערך, האירוע החל בסמוך לשעה אחת וחצי לפנות בוקר, כאשר ששת האסירים נמלטו באמצעות פתח שהתגלה בתאם ויצאו לכיוון האזור הדרומי של בית הסוהר.

האסירים שנמלטו הם: מונדאל אינפיעאת, מחמד עארידה, מוחמד עארידה, יעקוב קדארי, איהם כמאמגי וזכריה זבידי. מלבד זבידי המשתייך ל'פתח', יתר המחבלים משתייכים לגי'האד האיסלאמי.

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח הבוקר (ב') עם השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, בעקבות בריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע.

רה"מ הדגיש כי מדובר באירוע חמור המחייב מאמץ כלל מערכתי של כוחות הביטחון. בנט מקבל עדכונים שוטפים אודות מאמצי החיפוש אחר המחבלים, ויקיים התייעצויות בהמשך בהתאם לצורך.

בהערכת מצב שנערכה הבוקר בשב"ס הוחלט להיערך לפיזור יתר האסירים הביטחוניים שנמצאים באגף, לבתי סוהר אחרים ברחבי הארץ, מחשש להימצאות מנהרות בריחה נוספות.

כאמור, אחד האסירים שנמלטו הוא זכרייה זביידי שהיה מפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפת"ח בג'נין, שביצע פיגועים רבים וגרם לרצח של ישראלים. חמשת האסירים הנוספים חברים בתנועת הג'יהאד האיסלמי, גם הם מבצעים מאסרים ארוכים מאוד.

חפירת המנהרה בכלא נמשכה ככל הנראה כמה שנים. בעקבות הבריחה, תושבי ג'נין פתחו בחגיגות וירו צרורות שמחה באוויר.

השר לביטחון פנים עמר בר-לב: ״לפנות בוקר עודכנתי על הבריחה מכלא 'גלבוע'. האירוע מתוחקר בשעה זו על ידי נציבת שירות בתי הסוהר, רב-גונדר קטי פרי, שנמצאת בנקודת הבריחה. מחוז צפון במשטרת ישראל הקים חפ״ק סמוך לזירה ומפקד על המרדף והסריקות בסיוע צה״ל והשב״כ״.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "תנאי הכליאה המשופרים למחבלים והכניעה לדרישותיהם מחשש להסלמה, מנוצל על ידם לבריחה. השר לביטחון פנים עמר בר לב צריך להסיק מסקנות מהמחדל שקרה ולהתפטר".

ח"כ בן גביר הוסיף: "טוב מאוחר מאף פעם, תנאי הכליאה של המחבלים צריכים להיות נוקשים וכעת הזמן להחמיר בתנאי הכליאה, ליישם זאת לאלתר ולמנוע בזיון כמו שקרה פעם נוספת, או יותר פשוט לתמוך בחוק עונש מוות למחבלים שהצעתי ואז בטוח לא יברחו".

דובר חמאס בעזה פוזי ברהום אמר כי "מדובר בפעולת גבורה אמיצה וניצחון לאסירינו הגיבורים. זהו אתגר אמיתי למערך הביטחוני הציוני, שמתרברב כי הוא הטוב בעולם. המאבק לחירות ולהשבת הזכויות נמשך בתוך הכלא ומחוצה לו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו