מחסום של המשטרה
מחסום של המשטרהצילום: דוברות המשטרה

הפרקליטות הודיעה הערב (חמישי) על חידוש האכיפה הפלילית ביחס לחולי קורונה מאומתים שהפרו את חובת הבידוד, ובכך עברו לכאורה עבירה של מעשה העלול להפיץ מחלה (סעיף 218 לחוק העונשין).

ההנחיה, אשר הועברה למשטרת ישראל מפרקליט המדינה, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, ניתנה בעקבות חוות דעת מקצועיות של משרד הבריאות בקשר להתפרצות גל התחלואה הנוסף.

יצוין, כי בעבר על הרוב המוחלט של החולים מפרי הבידוד הוטל קנס מינהלי, ובמקרים הבודדים בהם הוגשו כתבי אישום, הועלו טענות שונות על אכיפה בררנית.

כעת השינוי במצב התחלואה במדינת ישראל הביא לכך שלעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, למרות מבצע החיסונים יש הצדקה להגדיר את הקורונה כ"מחלה שיש בה סכנת נפשות", בהתאם לדרישת החוק, ומשכך הפרקליטות מודיעה על חידוש האכיפה הפלילית נגד חולים שמפרים בידוד.

בתוך כך, מאות ישראלים ששבו מאומן שבאוקראינה הציגו אישורים שהראו כי תוצאות בדיקת הקורונה שערכו היו שליליות, אך היום (חמישי) התברר שהם היו מאומתים למחלה. במשטרה כבר איתרו עשרות עם בדיקות מזוייפות, והם הובלו לביתם באמבולנסים.

בחדשות 13 דווח כי הליכים פליליים בגין הפצת מחלה ינקטו נגד החשודים שזייפו אישורי בדיקה שלילית, כאשר חלקם כבר נחתו בארץ וחלקם עושים את דרכם ארצה.

במשטרה נערכים להמשך הפעילות בנתב"ג ולאיתור מקרים דומים. ממד"א נמסר כי מעל עשרה אחוז מהשבים מאומן נמצאו מאומתים לנגיף.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש אמר מוקדם יותר היום כי "עדיין מוקדם מדי מכדי לסכם את אומן והמתווה שיצרנו. אנחנו שומעים על כך שיש לא מעט מאומתים, גם בבדיקות שם ואנחנו מצפים שגם יהיו כאלה, גם בבדיקות בארץ. המבחן שלנו בכך שבאמת כל מי שנדרש לבידוד יהיה בבידוד ובוודאי שמי שמאומת ישמור על הבידוד. זה המבחן של היום, מחר, הימים הקרובים, ואני קורא לכולם לשמור על ההנחיות, זה הרבה מאוד תלוי על המשמעת העצמית. ומי שחזר מאומן ונדרש לבידוד חייב להקפיד עליו. ומי שמאומת או לא מרגיש טוב חייב לשמור על בידוד".

"עדיין מוקדם מדי לומר אם עברנו את הגל הרביעי, זה נכון שקצב עליית המספר מאומתים ירד. אבל בגלל החג, אנחנו עושים פחות בדיקות בימים האחרונים ויכול להיות שזה משפיע וצריך לחכות עוד כמה ימים. בנוסף לכך תחילת שנת הלימודים והאירועים הגדולים שראינו בימים האחרונים, כל אלה יכולים לעלות בחזרה את מס' המאומתים לכן אנחנו צריכים לחכות עוד כמה ימים לראות שעוברים את התקופה הרגישה הזאת בשלום", כך פרופ' אש.

אתמול אובחנו בישראל 3,247 נדבקים חדשים בקורונה, מתוך 62,371 בדיקות שבוצעו. שיעור המאומתים מבין הנבדקים ירד ל-5.44% ומספר החולים הקשים הינו 680, מתוכם 160 מונשמים. כמו כן, 144,454 תלמידים נעדרים כעת מהלימודים, כאשר 41,416 מתוכם הם חולים מאומתים ו-102,638 נמצאים בבידוד.