הרב חיים נבון
הרב חיים נבון צילום: שלומי יוסף

הרב חיים נבון, סופר ופובליציסט, התייחס להצלחת חברי קונגרס דמוקרטיים למנוע מישראל את המענק האמריקני לחידוש מלאי טילי היירוט של כיפת ברזל.

''כיפת ברזל היא האמצעי הכי הגנתי שאפשר להעלות על הדעת", כתב הרב נבון בפייסבוק. "כאשר המנהיגים הפרוגרסיביים טרפדו את התמיכה האמריקנית בכיפת ברזל, הם מלמדים אותנו שוב שהעניין הוא לא השטחים, ולא 'התוקפנות הישראלית', ובטח לא הכיבוש. הם שונאים את ישראל כי היא מדינת לאום יהודית; הם שונאים אותנו כי אנחנו אנחנו".

הרב נבון הוסיף: ''בתפילות ההושענות אנחנו אומרים "הושע נא זרויה בין מכעיסיה", כלומר - המפוזרת בגולה בין שונאיה, הכועסים והמכעיסים. אנחנו כבר לא זרויים, אבל הם עדיין שונאים''.

כאמור, הדמוקרטים בבית הנבחרים בוושינגטון הסירו מחבילת התקציב הקרובה סעיף הכולל מימון של כמיליארד דולר לחידוש מלאי טילי היירוט של מערכת כיפת ברזל.

בין המתנגדים לסעיף הסיוע לישראל ניתן למצוא את נשות הקונגרס ראשידה טליב, אילהאן עומר, איאנה פרסלי ופרמילה ג'יאפאל, שאיימו להצביע נגד הצעת החוק אם תכלול את סעיף מימון כיפת ברזל.

הנציג הדמוקרטי מניו יורק, ג'מאל באומן, הצטרף לקבוצת הפרוגרסיבים המתנגדת למענק והסביר: "הבעיה היא שהנהגה שלנו שוב החליטה שהיא זורקת משהו על השולחן, נותנת לנו כ-5 דקות להחליט מה אנחנו הולכים לעשות ואז מנסה להתקדם עם זה".

מנהיג מפלגת הרוב בבית הנבחרים, סטני הוייר, התחייב להעלות הצעת חוק נפרדת שתספק מימון לכיפת ברזל בישראל. שר החוץ יאיר לפיד שוחח אמש עם סטני הוייר ומלשכת לפיד נמסר: "מנהיג הרוב חזר על מחויבותו שלו, של הבית הלבן, של ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים ושל הסנאטור שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, שהתחייבו בפני ממשלת ישראל שתקציב הסיוע עבור כיפת ברזל יועבר בזמן הקרוב".

לפיד הוסיף כי "אחרי שנים שבהן הממשלה הקודמת הזניחה את הקונגרס והמפלגה הדמוקרטית, וגרמה נזק ניכר ליחסי ישראל-ארה"ב, אנו בונים היום מחדש יחסי אמון עם הקונגרס. אני מודה לממשל ולקונגרס על מחוייבותם האיתנה לביטחון ישראל".