לא דיברתם אליו
לא דיברתם אליו

תגובה למאמרו של ידידיה מאיר "התעוררות"

אני לא חושב שאנחנו מדברים אל הנער.

כשאנחנו מדברים על "עזים בקדושה" או רימון, זה בדיוק מה שלא עוזר לו עכשיו. כי עכשיו הוא פנוי,משועמם, בודד, ויש לו הרבה דרכים, פשוטות למדי, להגיע לאן שהוא רק רוצה. תשאלו אותו. תשאלו גם את יוטיוב למשל (יוזם אינטרנט רימון הרב יהושע אמר לנו פעם שלו אין יוטיוב, כי אי אפשר באמת לחסום אותו). אז כל הפתרונות טובים לזמן מסוים, למצב מסויים, אבל זה רחוק מאוד מבטוח.

אמנם סינון זה בייס, ו"עזים" זה מיזם חברתי מבריק ואמיתי, אבל לא, זה לא עוזר לו עכשיו. יותר מזה, אולי ההבטחה המדומה שיש פתרון איפשהו, ורק שהוא לא מצא אותו עדיין, דווקא מנכיחה את הייאוש שלו. כי עכשיו הוא עומד בפני זה וזה כל כך קל להשיג את זה. ומה יעשה הבן ולא יחטא.

ויש עוד אחד שלא דיברתם אליו. ההורה.

אני כהורה שנוכח לפעמים בשיחות של אנשי מקצוע על הסכנה שיש ברשת למתבגרים, תמיד מופתע מהקלות שאנחנו, ההורים, מדברים ודנים על הילדים שלנו וכאילו מתעלמים מזה שאנחנו באותה סירה. יש משהו בסמכות ההורית שמקל עלינו להשליך את כל הבעיות על הילדים שלנו. כאילו אנחנו חסינים ולא מתמודדים, בבסיס, עם קצת שינויים, עם אותם הבעיות. מרצה אחד מבוקש ביקש בסוף ההרצאה מאיתנו, המבוגרים, לספק לו נתונים, אנונימיים, על ההתמודדות שלנו. כי על זה אין הרבה מחקרים… אז אולי ההורים הם האבודים באמת, כי להם אין אפילו סטטיסטיקות...

מה עושים? קודם כל יודעים. יודעים שהניסיון הזה גדול מאוד וכמעט בלתי אפשרי. כי בסוף, אחרי שדיברנו וחשבנו ונלחמנו והצענו פתרונות, בסוף יש נקודה עמוקה, אולי שורש העניין, שצריך לדבר עליו. בסוף כנראה ניפול.

אציע בזהירות מחשבה פשוטה, ומאוד אבקש שמי שלא מתחזק מזה שלא ייקח את זה.

הבעש"ט כותב שיש לדקדק בקריאת שמע פעמיים ביום לאמרה בלי מחשבה זרה כלל. ומוסיף "הגם שאי אפשר להתפלל בלי מחשבה זרה, ירגיל עצמו בלי מחשבה זרה בתחילה"

הקביעה שלו מצמררת. יש דברים שמוטלים עלינו למרות שאנחנו לא באמת יכולים לפצח אותם. "אי אפשר להתפלל בלי מחשבה זרה".  אז צריך לשנות ראש. במקום לפצח צריך להיות "בתחילה". זהו הניצחון: להתחיל כל יום מחדש, מהתחלה. קמת? התגברת? הנחת תפילין?החלטת שהיום לא? ניצחת. הניסיון הזה אפשרי. אפשרי לצלוח אותו.