אל תירא ואל תחת, עבדי אביחי
אל תירא ואל תחת, עבדי אביחי

זאת העת, לפני נעילה, לומר את הדברים : אל תירא ואל תחת, עבדי אביחי. אליך  נשואות עתה מיליוני עיניים - בתקווה שתעשה את שראוי לעשותו בעת הזאת - ואת האחריות שאתה נושא על כתפיך אינך יכול להעביר לאחרים. זאת חובתך שלך בלבד  - וההיסטוריה לא תסלח לך לעולם אם תתנער ממנה.

הניסיונות להלך עליך אימים שמגיעים מלשכתו של פרקליט המדינה, על פי המדווח בכלי תקשורת רבים, אסור להם שיגרמו לך לבחור בדרך שגוייה. החקירות היו נגועות; ואתה יודע את זה. בספר דברים (פרק א, פסוק כא) נמצא הביטוי האלמותי, "אל תירא ואל תחת". כך אמר משה רבנו לעם ישראל, בנאומו מלא ההשראה, ערב הכניסה לארץ ישראל, כדי לכבוש אותה מידי מי שישב בה באותה העת.

ודברים אלה צריכים להנחות גם אותך, אדוני היועץ המשפטי לממשלה, בימים אלה. עם ישראל נמצא באחת משעותיו הקשות ביותר. מכל עבר מבקשים לכלותו - וזאת השעה שבה צריך מנהיג מסוגו של מי שהנהיג את המלחמה על כיבוש הארץ המובטחת לפני אלפי שנים. וזה לא יאיר לפיד  - ואלה גם לא הגנרלים שהתלכדו למעין מפלגה תחת השם "כחול לבן".

בנימין נתניהו עשה את שצריך היה לעשות בעשור האחרון, בתנאים-לא-תנאים, גם באשמת מחנה השמאל האנרכיסטי שביקש כל העת להטיל בו שיקוצים, ועתה יש להניח לו להמשיך במלאכה. לא זאת העת לשבש את ההליך הדמוקרטי. כבר נגרם מספיק נזק מן העיסוק המתמשך בחקירות שמראש לא היה בהן מאומה.

מי שיזם אותן ומי שליווה אותן ומי שהדליף קטעי עדויות ידע זאת כל העת. הניסיונות להדביק לבנימין נתניהו עבירות שחיתות היו מבראשית עשויים מתפרים גסים. ליוו אותם, בין השאר, מפכ"ל לא ישר, לטעמי, שהיה מונע מאינטרסים אישיים, וגורמים אחרים בפרקליטות המדינה ובמשטרת ישראל. אינני יכול לשים את האצבע על הגורם המרכזי שפתח במסע הציד הבלתי אנושי – אבל זה קרה.

ועד מהרה הצטרפו אליו אנשים בכירים בעולם התקשורת, שחלקם, למצער, פעל ממניעים אגוצנטריים. בדומה לארצות הברית, שגם שם הגורמים הפוליטיים נעזרים באמצעי תקשורת מוטים פוליטית,  היו כאן לא מעט עיתונאים שהפכו ל"שופרות" של גורמים אינטרסנטיים. באמריקה הם מכונים MOB MEDIA; כלומר, כנופיות התקשורת. 

ולצערי, התיאור הזה מתאים גם לחלק מן העיתונאים המשרתים בכלי תקשורת מרכזיים בישראל. רבים מהם טרחו להקריא, פשוטו כמשמעו, מדי ערב  קטעים מודלפים שמסרו להם "מקורותיהם". הם אפילו לא טרחו לוודא את אמיתותו של מה שהם מקריאים; שמא מה שהם קיבלו מהווה רק חלק מהתמליל המלא. אף לא נמצא שהם ניסו לברר אם יש חומרים בתיקי החקירה הסותרים את הגרסה המודלפת שהם מקריאים.

אבל עתה הגיעה שעת נעילה. אין עוד מקום לטעויות. גורלו של "הבית השלישי" עלול להיות תלוי בכך. וזה כעת תפקידו של מי שביכולתו להכריע. אין אחר. לימים, אף אחד לא יזכור את ליאת בן ארי או את שי ניצן. רק שמו של היועמ"ש ייזכר בדברי הימים. ולכן, מי שניצב בראש הפירמידה, הוא זה שצריך לאזור אומץ  - ולשים קץ לפארסה הזאת. וחשוב גם לדעת שאם אפילו קמצוץ ממה שמיוחס לראש הממשלה יועבר להכרעת בית המשפט חילופי השלטון יהיו מידיים – והתוצאה עלולה להיות הרת גורל.

צריך להניח לבנימין נתניהו לעשות את המלאכה בשם כולנו. אין ראוי ממנו לעת הזאת.