תיק 3000 +1
תיק 3000 +1

השמיים מתחילים להתבהר; וגם ויתורו של בנימין נתניהו על המנדט להקים ממשלה לא יכולים להעיב על קרני השמש הראשונות שמפציעות מבעד לעננים.

קצת מוקדם, אולי, לחגוג, אבל נראה לי שמה שכונה בפי המלעיזים, מפיצי לשון הרע, "תיק 3000" ( כדי להדביק אותו לסדרת חשדות שמיוחסת לבנימין נתניהו) ילך בקרוב בדרך כל הארץ.

ייתכן ויהיו ספיחים – אבל אלה לא יהיו קשורים לראש הממשלה; בוודאי שלא לעורכי הדין המקורבים אליו. לא דוד שמרון ולא יצחק מולכו לא יהיו בין אלה שיואשמו, אם בכלל, בפרשה; מה שהיה צריך להיות ברור למן היום הראשון. 

אבל הרצון להדביק לראש הממשלה מעורבות-כביכול ב"פרשת הצוללות" היה כה חולני עד שמי שביקש לתפור את התיק הזה לא שם לב לפרטים הקטנים וחטא בלהיטות יתר. והתוצאה הייתה תיק שנתפר בתפרים גסים עם עד מדינה שהבין עד מהרה שהוא הסתבך על לא כל עוול בכפו.

למעשה, מבראשית היה ברור שיש חוגים מסוימים בקרב אוכפי החוק, מי שאינם בהכרח תמיד שומרי החוק, שבוער בהם הרצון לפגוע במחנה פוליטי גדול, שאותו אין אפשרות לנצח בקלפי. לשם כך, עשו אותם חוגים יד אחת עם קבוצה של עיתונאים שהאמת לא תמיד הייתה נר לרגליהם. בארצות הברית הם זכו לכינוי M0B MEDIA . 

ועל העגלה הריקה הזאת מיהרו לקפוץ פוליטיקאים הרדופים באובססיה לא-רציונאלית שמכונה בפי העם "רק לא ביבי". אין שם אידיאולוגיה. אין ערכים. רק תאווה לשלטון ורק רצון לפגוע בעצם יהודיותה של ישראל – וביכולתה לשמש בית לאומי לעם היהודי.

חילופי שלטון תמיד רצויים – אבל יש לעשותם רק בדרכים שהמשטר הדמוקרטי קבע  ולא בחדרים אפלים במשרד המשפטים; מה שלא מקובל, כנראה, על החלק האנרכיסטי בציבור הישראלי. אינני יודע כיצד בנימין גנץ ינהג במנדט שיימסר לידיו - אבל ברור לי שאם הוא יידבק באותם גורמים אנרכיסטיים התוצאה תהיה לא טובה. ההסתייעות בחברי הכנסת הערביים, עלולה להוביל את כולנו אל עברי פי תהום.

ומכאן לתחילת הדברים: פרשת הצוללות, למי שלא זוכר, "נפתחה" בידי כמה עיתונאים. לא היה בידיהם דבר הקושר את ראש הממשלה למעשה לא תקין כלשהו – אבל די היה בעצם העלאת "החשדות" בעיני בכירי פרקליטות המדינה כדי לפתוח במחול שדים. עד מהרה הצטרפו, כאמור, גם כל מיני אינטרסנטים פוליטיים לפרץ הצווחות – והיו גם כאלה שהאשימו את בנימין נתניהו ב"בגידה"; למרות שלכולם היה ברור שרכישת הצוללות, במימון גרמני, חלקי,  היא בבחינת צורך קיומי – ובכל זאת כל מי שרצה בנפילתו של מחנה הימין עשה ככל יכולתו כדי להשחיר את עצם הרכישה; כמו גם את רכישת ספינות המגן שאף בעלותן נושאת, באופן חלקי, גרמניה.

תמונותיו של בנימין נתניהו עולה מתוך צוללת לא חדלו מלהופיע בכל כתבה על "התפתחויות דרמטיות" בחקירה, לכאורה, מבלי לציין שההדלפות הבאות ממקור מאוד מסוים – ושפרסום התמונות של ראש הממשלה נועד ליצור אפקט תודעתי בקרב הציבור.

אינני יכול להעריך כיצד כל אלה השפיעו – אבל ברור שהנזק כבר נגרם ושתוצאות הבחירות האחרונות (במועד ב') הושפעו במידה רבה מן השיקוצים שהושלכו לעבר נתניהו.

כעת, אנחנו צפויים , כנראה, למערכת בחירות נוספת, אלא שהפעם היא תהיה בתנאים שונים לחלוטין; שכן חלק נכבד מן "החשדות" ייעלמו כלא היו – וייתכן מאוד שזה יהיה גורלן של כולן. הציבור יידרש  לחזור לערכים הבסיסיים של ההוויה הישראלית – ולהכריע בין אלה לבין אלה שמציעים לו במחנה השמאל.

וזה יהיה טוב ליהודים.