הרבנים ב"קומי אורי"
הרבנים ב"קומי אורי" צילום: ארגון רבני הארץ הטובה

רבנים מהציונות הדתית ביקרו היום (שלישי) בגבעות בשומרון ובבנימין, כחלק ממהלך שמבקש לרקום קשר הדוק בין הרבנים לנוער ואנשי הגבעות.

סיור הרבנים נפתח בכניסה לגבעת קומי אורי ליד יצהר, שנמצאת תחת צו שטח צבאי סגור. לפני הגעת הרבנים עזבו כוחות מג"ב את הגבעה.

יחד עם רב היישוב יצהר הרב דוד דודקביץ נכנסו הרבנים לבית הכנסת בגבעה, שם בירך רב השומרון, הרב אליקים לבנון, ברכת 'מציב גבול אלמנה'. לאחר דברי תורה וריקודים בבית הכנסת שמעו הרבנים מהתושבים על חיי הקהילה בגבעה, וחיזקו את המשפחות על עמידתן ומסירותן למען יישוב הארץ.

הרב בראלי והרב שטרן ב''עוז ציון''
הרב בראלי והרב שטרן ב''עוז ציון'' צילום: יהונתן גוטליב

הרב יוסף ארציאל, מנהל ארגון רבני הארץ הטובה, דיבר בגבעה על תחושת השייכות לאנשי קומי אורי: "אמנם באנו להראות לכם את הגיבוי שלנו אליכם, אבל אנחנו גם רוצים לומר לכם, עימכם אנחנו ועימנו אתם. אנחנו רואים אתכם כחבורה שלנו שבונה ומיישבת את הארץ. יכול להיות שהיה צריך לראות את זה ולעשות את זה כמה שנים קודם, אבל אני אגיד שלמדנו מכאן להבא", אמר הרב ארציאל.

"אני באופן אישי רואה בגבעות את ממשיכי גוש אמונים היום", שיתף אותם הרב ארציאל, "ויש לזה משמעות, של רוח שתוכל להוביל אחרים בהמשך. אחד הדברים המרכזיים ביותר שהיו בגוש אמונים, אנשים לא יודעים, זו לא רק היכולת ליצור עובדות בשטח ולהתווכח או להתעמת על הקרקעות, אלא היכולת לדעת מתי לשתף פעולה עם הממשלה, ומתי לשמוע את הדברים ומתי לקבל את הדברים שמוכנים לתת. ועל גבי זה להמשיך ולבנות הלאה".

הרב סיפר להם על דמותו של הרב לווינגר זצ"ל, ממקימי גוש אמונים. "לכן למעשה זו הזדמנות כאן בגבעה להעלות את זכרו של הרב לוינגר, כי אם יש מישהו שמסמל יותר מכל את גוש אמונים זה הוא. כי הוא היה המומחה לדעת יותר מכל אחד אחר, מתי כן לקחת ומתי לא. גם כאשר לפעמים היינו יושבים מתפילת ערבית עד תפילת שחרית לדון ולהתווכח אם זה הזמן".

תושבי גבעת קומי אורי דיווחו כי לאחר עזיבת מסע הרבנים את הגבעה שבו כוחות מג"ב למחסום בפתח הגבעה. בגבעה תקפו בחריפות את התנהלות המשטרה: "במג"ב בחרו להונות את הרבנים ולמנוע מהם לראות את המצב הקשה שחווים תושבי הגבעה מדי יום, על ידי יצירת מצג שווא של גבעה ריקה משוטרים וממחסומים.

''גם במג"ב יודעים שמדובר בצו שערורייתי שלא קיים כמותו בשום מקום אחר בארץ, ומשכך בחרו לברוח כגנבים שעה קלה לפני הגעת הרבנים למקום. אנו דורשים ממערכת הביטחון להפסיק את ההתנכלות הקשה לתושבים, ולהסיר במיידי את המצור מהגבעה", הוסיפו.

מגבעת קומי אורי המשיכו הרבנים לגבעת עוז ציון, הסמוכה לצומת גבעת אסף בבנימין, ואשר נהרסה לאחרונה בידי כוחות משטרה ומינהל אזרחי, משם המשיכו הרבנים למאחז מעוז אסתר הסמוך לכוכב השחר, שם התקיים אירוע חנוכת בית הכנסת והכנסת ספר תורה לעילוי נשמת אהוביה סנדק ז"ל.