עישון
עישון צילום: איסטוק

צוות חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד אסף וניתח נתונים של 421,469 אזרחים הרשומים במאגר "ביו בנק" הבריטי, בין החודשים ינואר עד אוגוסט השנה.

1649 מתוכם נמצאו חיוביים לקורונה, 968 הובהלו לבית החולים ואושפזו, ועוד 444 מהם מתו כתוצאה מהמחלה.

בין היתר בדקו החוקרים את המבנה הגנטי שלהם, מצבם הרפואי לפני שנדבקו בקורונה, תוצאות בדיקת הקורונה, מידת החומרה של המחלה בה לקו, תעודות פטירה ועוד. המטרת החוקרים הייתה להבין את הקשר בין עישון לחומרת המחלה והצורך להתאשפז, וכן למספר מקרי המוות בקרב המעשנים.

לדברי אשלי קליפט מאוניברסיטת אוקספורד, שעמדה בראש המחקר, הנתונים הוכיחו כי מעשנים היו בסיכון מוגבר של 60 עד 80 אחוזים להתאשפז בעקבות מחלת הקורונה, ובסיכון גבוה הרבה יותר למות מהמחלה מאשר אלו שלא עישנו.

תוצאות המחקר החדש מגיעות לאחר מחקרים קודמים בנושא הקשר בין עישון לחומרת מחלת הקורונה, כאשר מחקר קודם אף הציע כי עישון טבק מסייע להגן על המעשנים מפני מחלה קשה, אך בהמשך התברר כי למספר ממחברי המחקר היה קשר לחברות המייצרות מוצרי טבק.

החוקרים גם טענו כי ממצאי המחקר מצביעים כי מעשנים כבדים היו בסיכון כפול להידבקות בקורונה, סיכון של פי חמישה להתאשפז בעקבות ההידבקות, וסיכון של פי עשרה למות מקורונה. "התוצאות שלנו מצביעות בצורה ברורה על כך שעישון קשור לסיכון לחלות בצורה חמורה בקורונה, וכפי שעישון משפיע על הסיכון למחלות לב, סרטן וכל אותם מצבים אחרים שאנו מכירים, נראה שזה אותו דבר לגבי נגיף הקורונה. אז עכשיו יכול להיות זמן טוב, כמו כל זמן אחר, להפסיק לעשן".