מרגישים את האמנות?
מרגישים את האמנות? צילום: iStock

בשנים האחרונות ההגדרה ליצירת אמנות כבר לא ברורה כמו פעם. אמן יצירתי במיוחד התחייב ליצור יצירת אמנות למוזיאון, אך החליט לקחת מהם את הכסף ולהגדיר את הלקיחה עצמה כיצירת האמנות האמיתית.

הכל התחיל כאשר מוזיאון מדנמרק פנה לאמן ג'נס האנינג בבקשה שישחזר בשבילם שתי יצירות אמנות שעשה בעבר. היצירות היו למעשה שני לוחות גדולים שכונו בשם "ההכנסה השנתית בדנמרק" ו"ההכנסה השנתית באוסטריה" ומתחתם הודבקו שטרות כסף השווים לערך ההכנסות.

על מנת ליצור את היצירות המקוריות, ג'נס נאלץ להלוות מהבנק סכום כסף גדול שאותו יוכל להמיר לשטרות ולהדביק אותם על הלוחות. בהסכם עם המוזיאון ג'נס ביקש לקבל את ההלוואה ישירות מהמוזיאון ולא מהבנק, והם הסכימו לבקשה.

המוזיאון הלווה לג'נס את השכר השנתי בדנמרק בשווי של 328,000 כתרים דניים (כ165 אלף ש"ח) וכן 25,000 יורו על מנת ליצור את היצירה של השכר השנתי האוסטרי (כ93 אלף ש"ח). למרבה ההפתעה, ג'נס החזיר למוזיאון שני לוחות קנבס ריקים וקבע שזו יצירת האמנות החדשה שלו.

לדבריו, השם החדש של יצירת האמנות הוא "קח את הכסף וברח" והוא לא מתכנן להחזיר את כסף ההלוואה למוזיאון. בראיון לרשת הדנית Dr.dk הוא הסביר שמטרת יצירת האמנות החדשה היא למחות כנגד עבודות בהן מקבלים שכר נמוך. ג'נס אף אמר שהוא "מעודד אנשים אחרים שעובדים בתנאי עבודה אומללים לעשות אותו הדבר" ולקחת את הכסף שהם יכולים ולברוח.

מנהל המוזיאון אמר בראיון לרשת ה-BBC, כי הוא צחק כשהוא ראה לראשונה את יצירת האמנות החדשה אבל שהוא עדיין דורש מג'נס להחזיר את הכסף. הוא הסביר שלפי החוזה שנחתם בינם לבין ג'נס הוא מחויב להחזיר את הכסף כאשר התערוכה תסתיים ושהוא דורש לקבל את הכסף בחזרה.

יחד עם הדיונים בין האמן והמוזיאון, היצירה "קח את הכסף וברח" מוצגת במוזיאון במקום היצירה המתוכננת. אמנם לא ברור עד כמה מעניין להסתכל בשני לוחות קנבס ריקים, אבל אחרי שכבר ראינו שיש מי שמגיע לראות יצירת אמנות בלתי נראית, נראה שבאמנות מודרנית הכל כבר אפשרי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!