הקמפיין נגד המתנחלים
הקמפיין נגד המתנחלים צילום: פייסבוק 'הצל'

פרסום ראשון: חברת 'אגד' וחברת 'דן' יסירו את קמפיין החוצות נגד "המתנחלים" שנתלה על האוטובוסים של החברה בירושלים.

בימים האחרונים ארגוני שמאל קיצוניים, וביניהם 'שוברים שתיקה' ו'שלום עכשיו', פרסמו קמפיין חוצות על גבי אוטובוסים של חברת 'אגד' וחברת 'דן'.

במסגרת הקמפיין נכתב באותיות ענק: "ילד פלסטיני בן 3 נפצע בפיגוע. הגיע הזמן לעצור את אלימות המתנחלים".

קמפיין דומה שהתפרסם בעבר על בניין רשות המסים בירושלים הוסר לבסוף, לאחר שהתעוררה סערה בעקבות הקמפיין הפוגעני והמכליל.

בעקבות פניית ערוץ 7 לבירור האם חברות האוטובוסים אישרו את פרסום הקמפיין הנוכחי, חברת אגד מסרה לערוץ 7 כי הפרסום נעשה ללא ידיעתה והוא יוסר עוד היום.

"הפרסום על גבי מספר מאד מצומצם של אוטובוסים במרחב ירושלים כאמור התרחש בשגגה
מבחינתו של קבלן הפרסום ובלא ידיעתנו או הסכמתנו", נמסר מ'אגד'. "לפיכך, הפרסום יוסר במרוצת השעות הקרובות".

עוד באותו נושא:

בחברת 'אגד הוסיפו: "אני מודה לכם על כי הסבתם את תשומת לבנו למפגע המטריד והמקומם. אוטובוסים בשרות הציבור אינם אמורים לעסוק בסוגיות פוליטיות, מדיניות המעמיקות את הקיטוב בחברה הישראלית, ולכן אין בדעתנו לאפשר לתופעה להתנהל על גבי האוטובוסים של אגד".

מאוחר יותר הודיעה גם חברת דן כי הקמפיין יוסר, ואף הצהירה כי בכוונתה לזמן את חברת הפרסום לבירור. "חברת דן רואה בחומרה את הפרסום, וכבר בשעות הבוקר כשנחשפנו לראשונה לקמפיין שעלה על גבי האוטובוסים נתן יו"ר דן הנחיה מיידית להסרתו באופן מיידי מכל האוטובוסים", נמסר מחברת 'דן'. "זהו המקום להדגיש כי הפרסומים על כלי הרכב של דן מבוצעים ע"י חברה חיצונית וללא כל קשר לדן עצמה. עוד נבהיר כי בכוונת דן להזמין את חברת הפרסום לבירור פרטי המקרה".

עוד קודם פרסמה חברת 'דן' את החלטתה להסיר את הקמפיין, פנה אליה יו"ר 'עוצמה יהודית' ח"כ איתמר בן גביר, וביקש ממנה להסיר את הקמפיין. "אבקש מכם לפעול בדומה לחברת 'אגד' ולהסיר את השלטים הפוגעניים לאלתר", כתב.

בתוך כך, יואב אליאסי-הצל, תקף את חברת 'דן' על פרסום הקמפיין. "זה השפל שהגעתם דן? מכרתם את הנשמה שלכם לסרטן?" כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "לעשות קמפיין הסתה שקרי עם עלילות דם ובמימון אנטישמי אירופאי? ככה אתם יורקים לחיילי צה"ל בפנים. תתביישו לכם חמדנים. מיישרים קו עם בצלם וחבריהם". לאחר שהודיעה 'דן' כי תסיר את הקמפיין, הוא בירך.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני מברך את חברות אגד ודן שהורו להסיר מיידית את הקמפיין הפוגעני נגד מאות אלפי מתיישבים יהודים. בדיוק כמו שלעולם לא היה עולה קמפיין דומה שקורא לעצור את האלימות של הערבים. מדובר בשלטים גזעניים שפוגעים ברגשות הציבור הרחב. אני שמח שהחברות לא נכנעו ללחץ של קומץ ארגוני שמאל קיצוני הממומן מכספים זרים שמטרתו הינה אחת ללבות שנאה כנגד תושבי יהודה ושומרון. אחרי שרשות המיסים וחברות אלו הסירו שלטים אלו בטוחני שאף חברה לא תפרסם יותר קמפיין מסית ופוגעני זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו