קבוצת נכי צה"ל מטיילת בעיר העתיקה המונגשת
קבוצת נכי צה"ל מטיילת בעיר העתיקה המונגשתצילום: Indivi creative media

מהפכת הנגישות בעיר העתיקה צוברת תאוצה: סמטאות נוספות בעיר העתיקה הונגשו והותאמו לתנועת נכים ביוזמת משרד ירושלים ומורשת, משרד התיירות, רשות העתיקות וגופים נוספים.

האזור שהונגש מהווה המשך לפרויקט שנפתח לציבור בשנת 2019 וכלל ארבעה קילומטרים מהעיר העתיקה.

לצד הרחובות והסמטאות שהונגשו ברובעים המוסלמי, הארמני והנוצרי - הותקנו גם כ-2 ק"מ מצטברים של מאחזי יד לצד גרמי מדרגות, תוך שיתוף הסוחרים והתושבים במרחב, כך שלראשונה מזה שנים מתאפשר גם לתושבי הבתים שבתוך החומות להתנייד בסמטאות הצרות והתלולות תוך שיפור משמעותי של איכות החיים.

אתמול (ראשון) נחנך המקטע על ידי קבוצת מטיילים מארגון נכי צה"ל, שהתרגשו להגיע לעיר העתיקה ולסייר בסמטאות המונגשות.

ההנגשה בוצעה במימון וביוזמת משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים, יחד עם משרד התיירות, מחלקת הנגישות בעיריית ירושלים, המוסד לביטוח לאומי ורשות העתיקות, הקרן למורשת הכותל, בביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים, בליווי יועצי נגישות ובמגבלות הטופוגרפיות המקומיות, ובעלות של למעלה מ-20 מיליון שקלים.

מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת, נתנאל איזק, אמר: "פרויקט ההנגשה בעיר העתיקה בהובלת משרד ירושלים ומורשת מאפשר לכל אדם להגיע לסמטאות ההיסטוריות של ירושלים וליהנות מהעושר התרבותי והדתי של העיר. המשרד פועל בשנים האחרונות באינטנסיביות במגוון גדול של תחומים בהם שדרוג, הנגשה ופיתוח של העיר העתיקה על מסלוליה המגוונים ושיפור חווית התושב והתייר בעיר העתיקה. בימים אלו עובדים על השלמת הפרויקט והנגשת העיר העתיקה כולה".

אלון דהן, יו"ר מחוז ירושלים בארגון נכי צה"ל, אמר: "כוחה המאחד של ירושלים העניק לה את הכינוי 'העיר שחוברה לה יחדיו'. היום אפשר לומר שהיא מחוברת יותר מתמיד. מתרגשים לעשות היסטוריה ולהיות הראשונים להגיע ולסייר בסמטאות הישנות של ירושלים. מקווים שהחזרה של עשרות לוחמים לשעבר לעיר העתיקה תביא לבואם של עוד מוגבלי הליכה ונכים בכסאות גלגלים בני כל הדתות; יהודים, מוסלמים, צליינים לבוא ולסייר במקומות הקדושים להם".

מנכ"ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ"י) בני סאסי, אמר: "הגופים הרבים השותפים לפרוייקט ההנגשה, בהם המשרד לירושלים ומורשת, הרל״י ומשרד התיירות, עיריית ירושלים, רשות העתיקות והביטוח הלאומי, מקווים כי כל באי העיר העתיקה יהפכו לשגריריה".