רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ' צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שישה עשר ראשי רשויות בנגב בראשותו של ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נעתרו לפנייתו של שר הרווחה מאיר כהן והגיעו לפגישה ראשונה מסוגה שמאגדת את הרשויות היהודיות והבדואיות כאחד.

ראשי הרשויות הבדואיות קבלו על העובדה שבניגוד לראשי הרשויות היהודיות, הם כפופים לרשות להסדרת ההתיישבות הבדואים: "אנחנו דורשים עצמאות ידינו כבולות ואין לנו יכולת למשול", אמר ראש מועצת אל קאסום אל אטרש.

השר השיב לו: "אנחנו בדרך לשם שהמתווה יהיה סמכות עם אחריות. סמכויות לחינוך, בריאות ובנייה ואחריות לאכיפה".

בין הנקודות שהעלו ראשי הרשויות היו: הקמתה של מכללה לבדואים בנגב שתמנע לימוד של צעירים בדואים בשטחים, חיזוק התעסוקה ברשויות הבדואיות בהן אחוז האבטלה עומד על עשרות אחוזים, חיזוק החינוך במגזר וכמובן מאבק נחוש בפשיעה.

ראשי הרשויות הבדואיות אמרו כי הם הראשונים לסבול מהאלימות והפשיעה ואין להם מענה מטעם המשטרה.

שר הרווחה מאיר כהן אמר, "אנחנו הולכים לקראת שורה של שינויים חשובים, החל מעיבוי כוח השיטור ומאבק בלתי מתפשר בפשיעה, דרך שיפור התשתיות ברשויות הבדואיות כולן. אני מוביל קו ברור של עצמאות לרשויות הבדואיות, זו תהיה סמכות עם אחריות. ראשי הרשויות בנגב הם כלי מרכזי בהנעת פתרון, הם מכירים וחיים את הבעיה מקרוב, אני אעבוד בצמוד לפורום הזה ואביא את הרוח הגבית של הממשלה שכבר מבינה את תחושת החירום".

רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע הוסיף "המדינה הזניחה לאורך השנים את הטיפול בבעיית הפשיעה בנגב ואפשרה את חוסר המשילות. הרוב המכריע של תושבי הנגב, יהודים ולא יהודים רוצים לחיות כאן בנגב ביחד, בשקט ובביטחון. אבל קבוצה של אנשים שהלכה וגדלה הודות לאוזלת היד והיעדר טיפול של המדינה קוראת תיגר על הרצון והשאיפה של כולנו. הפשיעה היא בעיה לאומית חריפה, שהמדינה חייבת להתמודד איתה בנחישות, ביד חזקה וללא פשרות".

"הממשלה צריכה להכניס את השב"כ למשימה, לחזק את המשטרה על ידי הוספת אלפי תקנים והקמת תחנות בישובים בנגב. המדינה צריכה לחוקק עונשי מינימום ובית המשפט צריכים להחמיר בענישה.
הממשלה, הרשויות מקומיות, המשטרה, הפרקליטות, בתי המשפט, כולנו צריכים לשתף פעולה ולפעול מהר ובנחישות. זה הנגב שלנו זו המדינה שלנו", סיכם דנילוביץ'.