המכון לרפואה משפטית אבו כביר
המכון לרפואה משפטית אבו כביר צילום: פלאש 90

יו"ר מפלגת נעם, ח"כ אבי מעוז פנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, בדרישה כי יבחן את חוקיותה של החלטת שר הבריאות הורוביץ כי המכון לרפואה משפטית באבו כביר יפעל בשבת.

לטענת מעוז החלטת השר נוגדת את חוק שעות עבודה ומנוחה, ואסור לחייב את עובדי המכון לעבוד בשבתות וחגים. מטרת המהלך של מעוז לבטל את החלטתו של השר לאור אי חוקיותה.

בפנייה של ח"כ מעוז ליועמ"ש נכתב, "‏השבוע פרסם שר הבריאות כי הנחה את עובדי המכון לרפואה משפטית באבו כביר לעבוד, בניגוד לנוהג ‏הקיים, גם בסופי שבוע, וזאת לאור דרישה קואליציונית של חברי מפלגת רע"מ, במטרה להקל על משפחות ‏הנרצחים במגזר הערבי הנזקקים לנתיחה משפטית. ‏
‏כידוע לכבודו, חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר במדויק אלו מוסדות ממשלתיים רשאים לפעול בשבתות ‏ובמועדי ישראל ובאיזה נוהל", כותב מעוז ליועמ"ש.עוד מציין יו"ר נעם כי המכון מחוייב ע"פ חוק לשבות בשבת והפעלתו מותרת בחוק רק במקרי חרום חלילה. "‏פעילותו של המכון לרפואה משפטית בפעילותו השגרתית היא כדוגמת מרפאות חוץ של בתי חולים או קופות ‏חולים, המחוייבים עפ"י חוק לשבות בשבת (למעט מקרי חירום כגון אירוע רב נפגעים חלילה) ובמקרי הצורך ‏המצריכים יציאה לשטח, ישנו רופא תורן מטעם המכון הנמצא בכוננות לסיוע כנדרש"

בסיום המכתב, מבקש מעוז את חוות דעתו הדחופה של מנדלבליט בעניין. "‏לאור האמור אבקש חוות דעתך הדחופה האם הנחיית השר הורביץ לחייב עובדי מכון לעבוד בשבתות ‏ובמועדי ישראל באופן הפוגע בזכותם הבסיסית לחופש ומנוחה הינה חוקית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו