השר חילי טרופר
השר חילי טרופר צילום: משה ביטון

שר התרבות חילי טרופר (כחול לבן) תקף אתמול (רביעי) את 'האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה', לאחר שזו האחרונה השמיטה קטעים מהותיים מנאומו בטקס פרס אופיר.

השר טרופר הכין מראש נאום שאמור היה להיות משודר במהלך טקס הענקת הפרס היוקרתי עבור יצירות קולנועיות ישראליות, אך הושמטו ממנו, כאמור, כמה קטעים.

"את המילים שלי על פיוס, סובלנות, ציונות ופטריוטיות, הצופים בבית לא ראו ולא שמעו", כתב השר טרופר בחשבון הפייסבוק שלו. "מתברר, שבאופן תמוה הדברים נחתכו בעריכה".

"לעומת זאת", הוסיף, "הצופים בבית ראו ושמעו חלק מהזוכים בפרסים עולים ומדברים בגנותה של מדינת ישראל, כולל האשמת שווא את מדינת ישראל בטיהור אתני (כלומר טרנספר או טבח). לא פחות".

"אני משתדל להימנע מעימותים ומהתכתשויות", ציין. "חשבתי שהיה מספיק מאלה, וכמה חבל שנדמה שיש מי שלא מסוגל להיגמל מהם. אבל בכל מקרה, אינני מתכוון לוותר על עמדותיי ועל האפשרות להביע אותם. העובדה שבשידור בחרו להשאיר עמדות מאוד מסוימות והשמיטו אחרות, מעוררת תמיהה וחוסר נחת. זה לא עלבון אישי כמו שמדובר בציפייה שהכזיבה - להתנהלות הוגנת וישרה".

"למי שעדין מאמין שיש אפשרות של קצת פחות שנאה והרבה יותר שותפות; למי שמאמין בחופש היצירה ובאפשרות להכיל ביקורת ועמדות קשות, אבל גם לגמרי להיות פטריוט ישראלי ולהתגאות בהיותנו מדינה יהודית-דמוקרטית וציונית; ובכלל, לאלו שכן מעוניינים לראות ולשמוע את הדברים במלואם, מצרף את הדברים", כך השר חילי טרופר.

העיתונאי רן בוקר שחשף את פרשיית עריכת הנאום כתב קודם לכן בחשבון הטוויטר שלו: "התרשמתי לראות הערב בטקס פרסי אופיר שמדינת ישראל נטולת בעיות מלבד הקונפליקט עם הפלסטינים. לפי הדברים שנאמרו על הבמה, אין בעיית רקטות בעוטף עזה, אין בעיות פשיעה בדרום, אין בעיה בתרבות הישראלית שדיממה בשנה האחרונה, אין מחאת המתמחים. ישנה רק בעיה אחת. אבל זה מובן, כי הטקס הוא לא פוליטי".

מהאקדמיה לקולנוע וטלוויזיה נמסר בתגובה עוד בערב הטקס: "קטעי תוכן רבים, בהם נאומים, קטעי מעבר ונאומי זוכים, נערכו וקוצרו על מנת לייצר משדר טלוויזיוני, שיעמוד בזמן השידור שהוקצב לטקס. כל הנאומים, בהם נאומו החשוב של השר טרופר, יתפרסמו במלואם ברשתות החברתיות מחר. בהזדמנות זו נודה שוב לשר על השתתפותו".