יום הנכבה
יום הנכבהצילום: פלאש 90

חשיפת ערוץ 7:"קורס לימודי הנכבה" של עמותת "זוכרות", שאמור היה להתחיל היום (חמישי) בחיפה, לא יתקיים כמתוכנן, אם בכלל.

כזכור, הקורס בעל שנים עשר המפגשים היה אמור להתקיים במבנה של עמותת "אשה לאשה מרכז פמיניסטי חיפה", אותו היא קיבלה ללא תמורה מעיריית חיפה.

אלא, שהייעוץ המשפטי של עיריית חיפה הורה לעמותת אישה לאשה שלא לארח במבנה העירוני שהקוצה לעמותה את "קורס לימודי הנכבה".

לדברי מחלקת היעוץ המשפטי בעירייה, בחוזה להקצאת המבנה העירוני, שנחתם בין עיריית חיפה לבין "אשה לאשה", התחייבה זו האחרונה "שלא להעביר, בכל דרך שהיא, כל זכות מזכויותיה, ולא להרשות שימוש או ליתן זכויות במבנה, אלא באישור מועצת העיר ברוב מיוחד של 16 חברי מועצה".

בנוסף, בעקבות הפרסום ערכה עיריית חיפה סיור בנכס שהקצתה לעמותה, ומצאה כי פעלו בנכס 3 עמותות חרף התחייבותה של 'אשה לאשה חיפה' שלא להעביר זכויות בנכס ששאלה לצד שלישי.

בשל כל אלה, מנהלת העמותה בחיפה זומנה לפגישה בלשכת היעוץ המשפטי, תוך שהודגש לה כי הסעיף שלכאורה הופר על ידה הוא סעיף בחוזה שהפרתו מזכה את העירייה לביטול מיידי של חוזה ההשאלה של הנכס העירוני.

כפי שפורסם, מטרת קורס הנכבה של עמותת "זוכרות" היא לתכנן ולבצע "פעולה להעלאת מודעות לנכבה הפלסטינית במרחב חיפה", וכן לערער "על המערכת הקולוניאלית".

לדבריהם, "למידה על הנכבה היא הזדמנות להשתחרר מכבלי הזיכרון הקולקטיבי". בנוסף, בקורס ילמדו המשתתפים בין השאר על הקשר בין המאבק ב"נכבה" לבין המאבק למען איכות הסביבה. "האם הכרה בקולוניזציה של המרחב יכולה להשתלב במאבקים למען צדק אקלימי ואיכות הסביבה?" נאמר בפרסום על הקורס.

בערוץ 7 נחשף בחודש אוגוסט, כאמור, כי הקורס אמור היה להתחיל היום באירוח חינם של עמותת 'אשה לאשה' במבנה שהושאל לה על ידי העירייה.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני שמח שבניגוד לראש העיר הכושלת שסירבה להתערב בעניין, היועצת המשפטית הבינה שמדובר בהפרת הסכם ההקצאה העירונית ודרשה להקפיא את הקורס. אנחנו נמשיך ונוודא שנכסי העירייה מנוהלים כחוק ונדאג שראש העיר הכושלת שפוגעת בתושבי העיר ומחייבת אותם לממן ארגונים שתומכים בנכבא והאכלת חזירים תוחלף בקרוב. אני מודה לחברי העירייה יואב רמתי, גרי קורן ואור ברק על מאבקם בנושא".