אלעזר שטרן
אלעזר שטרןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

כיצד נהג הצבא בתלונות אנונימיות על הטרדות מיניות? על פי השר אלעזר שטרן (יש עתיד), חלק מאותן תלונות מצאו את דרכן במהרה אל המגרסה.

במהלך ריאיון עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm אישר שטרן כי גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות כששימש ראש אגף כוח אדם בצה"ל. "קיבלתי תלונות", אמר, והפתיע את המגישים: "המגרסה עבדה מהר מאוד".

בהמשך שב ואישר את המידע כי גרס בפועל תלונות אנונימיות על תקיפות או הטרדות מיניות: "כן, חד־משמעית", אמר, "אני עודדתי בנות, חיילות, מפקדות, להתלונן. הלוואי והייתי יכול לאפשר שכל אחד יכתוב מכתב אנונימי, אבל אני חושב שהנזק התרבותי הוא הרבה יותר גדול מאשר הרווחים פה ושם". שטרן לא הצליח למנות כמה מסמכים מסוג זה גרס, אבל שב והדגיש כי פעל בצורה זו בעת שאחז בתפקידו הבכיר בצבא.

בפתח השיחה עסק השר שטרן בנושאים המדיניים־פוליטיים במה שמסתמן כקרבות קואליציה גלויים ראשונים: "אין ספק שהציבור יודע, מסתכל ומעריך. מי שוויתר הכי הרבה זה יאיר לפיד. מי שמשקיע כל כך הרבה בבניית הממשלה ובשימורה, לא ינסה להפיל אותה מאחורי הגב של עצמו. לפעמים יש אי הבנות, וצריך לסדר את זה עם שיחת טלפון. הממשלה הצליחה לגשר על פערים הרבה יותר גדולים, וזו בשורה לעם בישראל".

"מי שהפילו את חוק האזרחות בניגוד לערכים של עצמם, הם הליכוד והציונות הדתית" אמר על סערת חוק האזרחות, והוסיף: "כל מי שנתן יד והצביע בעד הממשלה הזאת, במיוחד השרים הבכירים שלה כמו שקד, מבין את המחירים. אני יודע מה היה בשיחה בין לפיד לשקד. המשבר שהיה מאחורינו, אני מקווה שלא יהיו משברים, ואני מאחל לעצמנו שאם הם יהיו, הם גם ייפתרו".

אי אפשר לסמוך על האופוזיציה עד לרגע האחרון

בהמשך, התייחס השר שטרן אל סוגיית תקציב המדינה, והעריך: "תקציב המדינה יעבור, לא בקלות אך יעבור. הקואליציה תצביע על כל הסעיפים, אין שום כוונה להסתמך על קולות אחרים. זו אופוזיציה שהוכיחה שאי אפשר לסמוך עליה עד לרגע האחרון".

בסוף דבריו, הביע את דעתו על מינויו של ר', ראש השב"כ הנכנס: "אנשים שיש להם דברים להגיד על אחרים, צריכים לדבר גלויות. בירכתי את ר' על המינוי אחרי החלטת הוועדה. עם ישראל יכול להיות מאוד שקט במינוי הזה".