כרם ענבים
כרם ענבים צילום: Maor Kinsbursky/Flash90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה הבוקר (ראשון) לרמטכ"ל ולאלוף פיקוד מרכז בעקבות ההתנערות של דובר צה''ל מהתנדבות לוחמי צה''ל בכרם ענבים של תושב יצהר.

הכתבת הצבאית של תאגיד השידור כאן, כרמלה מנשה, דיווחה כי לוחמי צה"ל התנדבו מרצונם ובזמנם החופשי בסיוע לבציר בכרם ביצהר. מדובר היה בכרם הענבים של קצין צה"ל במילואים, אריאל בן שטרית, שנפצע קשה לפני מספר חודשים מירי מחבלים במהלך שירות מילואים ועקב פציעתו לא יכול היה לבצור את הכרם בעצמו.

לדברי סמוטריץ', הדיווח של כרמלה מנשה ברשת ב' "שודר כמובן באוריינטציה שלילית ובניסיון לשלול את הלגיטימציה של הפעולה האמורה". דובר צה''ל מסר בתגובה שהנהלים יחודדו והביע הסתייגות מההתנדבות שביצעו החיילים.

"לא הייתי פונה אליכם, כמובן, בשל אייטם תקשורתי, עקום ומעוות ככל שיהיה", כתב סמוטריץ' לרמטכ''ל ולאלוף. "מה שקומם אותי היתה תגובת דובר צה"ל שיישרה קו עם האג'נדה של הכתבת נגד ההתיישבות, נוסחה בנימה מתנצלת ואימצה את הנרטיב ולפיו קשר בין לוחמי צה"ל למתיישבים 'שעליהם הם אמורים לשמור' הינו שלילי ופסול.

''בכל הכבוד, מדובר בתגובה המשקפת אבדן דרך. התיישבות וביטחון שלובים האחד בשני מאז ראשית ימי הציונות. הקשר האמיץ המתקיים מאז הקמתה בין ההתיישבות לצה"ל הוא מאבני היסוד של תפיסת הביטחון באזור, ויש לו אף תרומה אדירה לחיזוק האמונה בצדקת הדרך בקרב הלוחמים, שמוצבים באזור לשם השמירה על ההתיישבות ועל מדינת ישראל. עשיה חקלאית של היאחזות באדמת הארץ תואמת במאת האחוזים את האתוס המכונן של צה"ל ושל המפעל הציוני.

''צה"ל אינו צבא האו"ם. הוא צבאה של המדינה היהודית שההתיישבות והחקלאות הם ערכי יסוד בה מאז הקמתה. על זכותנו להיאחז באדמת המולדת לאחד אלפיים שנות גלות אנחנו נלחמים כאן בארץ הזו בלמעלה ממאה שנות ציונות, והתנערות מכך כורתת את הענף שעליו צומחים רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך של הלוחמים''.

סמוטריץ' מפנה את הרמטכ''ל והאלוף לידיעה באתר צה''ל המסקרת בחיוב ובצדק רב סיוע שהעניקו לוחמי צה"ל לחקלאים בישובי עוטף עזה. "כך צריך להיות. מדוע סיוע למתיישבים בישובי עוטף עזה הוא לגיטימי וסיוע למתיישבים ביצהר אינו לגיטימי?! מה גם שכאמור, מדובר בעמידה לצידו של לוחם צה"ל שנפצע בעת שירותו, פעולה שיש בה בכדי לחזק את אחוות הלוחמים ואת הערבות ההדדית ביניהם.

''זאת ועוד, קשה להישאר שווה נפש לנוכח חוסר הסימטריה שבין האופן החיובי שבו רואה צה"ל פעילות התנדבותית של חיילי צה"ל עם המסתננים ומהגרי העבודה בדרום תל אביב, כפי שהוא משתקף מהודעות דו"צ בעניין מעת לעת, לבין היחס השלילי לסיוע החקלאי האמור. פעילות בקרב המסתננים הנה שנויה במחלוקת ציבורית עזה, ועל פניו - שלא כמו פעילות חקלאית התיישבותית ציונית - אינה קשורה בכי הוא זה לתכליתו של צה"ל ולמטרותיו. למרות זאת, חיילי צה"ל נשלחים לפעילות התנדבותית עם שלל עמותות הסיוע למסתננים והדבר זוכה לגיבוי צה"ל ודוברו''.

סמוטריץ' מחה: ''דובר צה''ל נכנע להלכי רוח פרוגרסיביים אנטי-התיישבותיים הנושבים בתקשורת ואצל ארגוני שמאל ומבקש לרצות אותם, גם במחיר כריתת הענף עליו הוא יושב.

''כמפקדים בכירים ועתירי ניסיון, אתם מכירים בוודאי את חשיבותם של ערכי ציונות, התיישבות וחקלאות לבניין רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך. כך גם ביחס לאחוות הלוחמים ולחשיבות הערכית והחינוכית של התייצבות לצידו של לוחם מילואים בעל משפחה, שמתייצב לשירות פעיל ונפצע במהלכו. על כתפיכם מוטלת האחריות לטיפוח רוח צה"ל. כניעה לרוחות פוסט-ציוניות ופוסט-מודרניות המבקשות להתנכר להתיישבות ולפגוע בקשר האמיץ שבין צה"ל למתיישבים אינה מסייעת בכך''.

בסיום מכתבו הוסיף יו"ר מפלגת הציונות הדתית: ''אני סמוך ובטוח שתמצאו את הדרך להעמיד את דו"צ על טעותו, ובעיקר לחזק את הקשרים ואת שיתופי הפעולה הברוכים בין צה"ל ולוחמיו להתיישבות וחלוציה ולתמוך בפעילות דומה בעתיד''.