מחלקת קורונה. ארכיון
מחלקת קורונה. ארכיון צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית בוצע מחקר שבחן את השפעת האמונה והרוחניות על יכולת ההתמודדות של חולי קורונה עם המחלה. על התוצאות ודרך המחקר שוחחנו עם ד"ר עינת מדר, מנהלת השירות לרפואה משולבת לבריאות הנפש ופנימית, ממובילי המחקר.

בפתח דבריה מדגישה ד"ר מדר כי מדובר בתצפית ולא בחקר מדויק שכן קשה לכמת את הדברים ולבחון אותם באופן מדעי מחקרי, ועם זאת את תוצאות התצפית שבחנה את הסוגיה פרסמו היא ומובילי התצפית לקראת ההמשך בעתיד. "פרסמנו נתונים שראינו אותם ואת התיאור שלהם כי הדברים קשים למדידה".

עוד באותו נושא:

"ניתנה לנו הזכות להתבונן על תקופה מאוד מיוחדת בגל הראשון של הקורונה כשמרבית הקהילה המאושפזת הייתה חרדית, ויצא לנו לבדוק ולראות איך ניתן לעזור לאוכלוסיה הזו שברובה הומוגנית, מה שלא קורה בדרך כלל, וכך יכולנו לבדוק את הדברים".

על המסקנות העולות מהתצפית המחקרית שביצעה אומרת ד"ר מדר כי "עיקר ההצלחה בטיפול תלוי במוטיבציה וברצון של האדם להבריא את עצמו, וראינו באופן חד משמעי שאנשים עם מניע לקום ולעשות דברים החלימו מהר יותר. החרדים שהיו אז מאושפזים היו חדורי רצון להמשיך לקום ולהתפלל, להניח תפילין וגם להתכונן לחג הפסח. עשינו את מרב המאמצים כדי לאפשר לחולים לחגוג את חג הפסח וראינו כמה הדברים משמעותיים עבורם".

"מחקרים שבחנו אמונה ומשמעות גילו שהרגש הזה מפעיל חשיבה חיובית, ראיית טוב והדבר נותן כוחות וגורם לשינויים ביולוגיים במוח. אנשים במצב תודעתי שכזה הסיכוי שלהם להחלים גבוה יותר", היא אומרת ומדבריה עולה כי המסקנות רלוונטיות לכל מי שמניעה את חייו משמעות כלשהי והדבר אינו בהכרח רלוונטי רק לציבור הדתי.

האם התוצאות הפתיעו אותה ואת מובילי התצפית האחרים? "חלק מהדברים הפתיעו אותנו מאוד, אבל לא הופתענו לגמרי כי ראינו עוד קודם לכן בדברים הקטנים את המשמעות של הדלקת נרות וכו', ראינו שהדברים קורים. יותר מכך, חששנו שאם הדברים לא יתקיימו ההשלכות יהיו רעות מאוד. ראינו עד כמה האנשים היו עסוקים בלחץ לקראת קיומו של סדר פסח והיו שחשבו אפילו לברוח מטיפול".

לדבריה נכון לקחת את התצפית הזו שנערכה בתוך הכאוס של הגל הראשון, כאשר דברים לא היו מאורגנים וכולם אושפזו יחד במחלקות קורונה, ולהעמיק את החקר באופן מעמיק ומאורגן יותר. במרכז הרפואי העמק, היא מספרת, קיימת מודעות לחיבור הנפשי עם תרבותו ועולמו האישי של המטופל על מנת לחזק בו את כוחות הרוח שמהווים בסיס להחלמה מהירה ויעילה יותר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו