שחקני שבאבניקים
שחקני שבאבניקיםצילום: הוט ישראל, באדיבות 'הרבנית של האינסטגרם'

העונה השנייה של שבאבניקים הגיעה לסופה של ביום ראשון האחרון, ועבור הבמאי והיוצר אלירן מלכה פרק הסיום גם היווה נקודת סיום לתהליך עבודה שהתחיל אי אז לפני שלוש שנים.

במהלך החודשים האחרונים בהם שודרה הסדרה נהג מלכה לשתף את עוקביו בפייסבוק בתהליך ובמחשבות שעמדו מאחוריה בסדרת פוסטים בשם 'יומני שבאב', ולכבוד סופה של התקופה הוא גם השקיע בפוסט אישי במיוחד.

"שבוע שאני מתרגש מהסיום של שבאבניקים" הוא כתב לעוקביו, "חושב איך מסכמים 3 שנות עבודה.
ובסוף אני מבין, שכמו הרבה דברים אצלי, זה מתנקז לאיש אחד. אברהם".

"ב 2003, כשהגענו לירושלים, היה שלט מפורסם ליד הבית שלנו בנחלאות, כתוב בטוש: אין דתי ואין חילוני. יש רק יהודי. תמיד זה היה נשמע לי רומנטי ומחורטט באותה מידה. כי הרי יש חילוני ויש דתי. יש דברים כאלה. להתכחש לפערים, זה לשקר".

"חודש אחר כך הכרתי את אברהם. ובגדול, אחרי 18 שנה איתו, אם יש משהו שהבנתי זה שמי שכתב את השלט ההוא בטוש, עלה על משהו. כי אברהם הוא קצת רובין הוד של הדת: הוא מאמין שהקב״ה לוקח לפעמים ממי שיש לו יותר מידי ״דת״ כדי להעביר למי שצריך באמת".

מלכה ממשיך ומספר כי לפני שנה כשבתי הכנסת נסגרו לתפילות, הייתה לו שיחה עם אברהם והוא התעקש ש״אם הכל נופל, זה לא סתם. זה חלק מהתוכנית וזה מצוין״. "כי בעולם של אברהם" אומר מלכה, "יש שימור של אנרגיה. שום דבר לא הולך סתם. אין רצון טוב שהולך לאיבוד. "כל אנרגיה מתפרקת למשהו חדש".

"ואתמול בלילה, נסעתי מתל אביב לירושלים. פתאום עדן השמיע לי את ׳שלווה בארמונותיך׳ מהחדש של רביד פלוטניק הענק וזה אולי השיר הכי יפה בעולם. שיר שהוא תפילה. ואם יש לכם 4 דקות פנויות היום, תקשיבו לזה".

"כי יש תדר. והתדר הוא שהקב״ה מדבר אלינו מכל מקום. והקב״ה לא שייך לנו. והוא לא מאנ״ש. הוא איפה שהוא בוחר להיות ואנחנו נעלנו אותו. מלך אסור ברהטים, שרק רוצה לצאת לאוויר הפתוח. והגעתי הביתה והשמעתי אותו למיכל. ולנטע. ולכל מי שרצה לשמוע אותו היום. והכל התחבר לי במכה : אברהם, לנצ׳י נצ׳, לרבנו, לשבאבניקים. הכל על אותו תדר".

"הקב״ה מפרק מכאן כדי לבנות כאן. הוא אולי סוגר מכאן את בית כנסת, אבל זה רק כדי שיהיה מקום לנצ׳י נצ׳ להביא את התפילה שלו לעולם. אולי. {כי כמו ששלומי זקס אומר, אני לא יודע מה עובר לו בראש.} ואם כן, ויש תדר חדש, אז אשרינו שזכינו להיות בדור הזה".

"הולכים לנוח" הוא חתם, "תודה רבה שצפיתם. ונ.ב. התשובה היא כן. יש עונה 3. מזל וברכה".