אלעזר שטרן
אלעזר שטרן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מקורבי שר המודיעין אלעזר שטרן מבקרים את ההתנהלות כלפיו בימים האחרונים, במה שלדעתם נראה כניפוח הטענות נגדו כדי לגרום לו לפרוש מההתמודדות לראשות הסוכנות היהודית.

"נעשה לו עוול. ההחלטה שלו לפרוש היתה 'אישית' ובניגוד לעמדת כמה מחבריו למפלגה", אמרו המקורבים.

לדבריהם, באווירה הציבורית שנוצרה שטרן הפך למזוהה עם הטרדות מיניות בזמן שנלחם בנושא הזה בכל כוחו לאורך כל השנים. המקורבים מציינים כי שטרן אינו מתכוון לנקוט צעדים נוספים והוא ימשיך בתפקידו כשר.

"ההתפטרות של השר שטרן לא באה בעקבות לחצים ולא לבקשת השר יאיר לפיד", ציינו מקורבי שטרן. "השר ישב עם משפחתו וילדיו בצהריים והחליט לפרוש מהמירוץ לסוכנות היהודית וזאת לאחר שהבין שאין לו סיכוי להיבחר בהלך הרוח הציבורי שנוצר''.

המקורבים תיארו כי ''השר שטרן ומשפחתו עברו 48 שעות לא קלות של התנהלות לא אחראית ואכזרית של התקשורת והרשתות החברתיות, כולל הפצת שקרים שפגעו בשטרן ומשפחתו. לשר שטרן אין כוונה לעזוב את תפקידו כשר המודיעין וימשיך להיות חבר כנסת.

''לצערנו לובי של כל המתמודדים על התפקיד בסוכנות היהודית פעל ומימן יחד עם ארגונים שונים עצומות והודעות אנונימיות שכל מטרתן היה להכפיש את השר שטרן ומשפחתו'', הוסיפו המקורביו.

מוקדם יותר הודיע שטרן באופן רשמי כי הוא פורש מההתמודדות לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. זאת על רקע הסערה שעורר כשסיפר בראיון תקשורתי כי נהג לגרוס חלק מתלונות של חיילות על הטרדות.

בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב שטרן, "47 שנים אני מגויס לשירות הציבורי הישראלי. חייל של העם היהודי, לוחם ישראלי. מחויב לצה"ל, לחברה הישראלית ולעם היהודי, מחויב לערכים ולמטרות אותם קידמתי כל חיי, בכל תפקיד בו נקראתי לשרת או התנדבתי אליו. יזמתי וקידמתי מפעלים חברתיים. מהגיור ו'קורס נתיב'; דרך מערך תרומת מח העצם הצבאי ועד 'עדים במדים'; מסמך 'יעוד וייחוד' המגדיר את תפקידו החינוכי והחברתי של צה״ל מול החברה הישראלית והעם היהודי; הקרן לרווחת ניצולי השואה שבראשה עמדתי והפרויקט הלאומי לעולי אתיופיה".

הוא הוסיף, "כל חיי פעלתי לטובת שימור זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כל אלה היוו ביטוי לאחריות הרחבה שאני נושא לעתידנו כעם וכמדינה. אני לא תמיד פוליטיקלי קורקט ולא תמיד מתנסח היטב. אבל תמיד נאמן לאמת, לערכיי ולעשיית טוב. כך גם כאשר יצאתי בראיון נגד העוול שנגרם בתהליך מינויו של ראש השב״כ הנכנס".

"בחרתי להתמודד לראשות הנהלת הסוכנות היהודית, כדי לתת ביטוי נוסף לשני עמודי היסוד עליהם חונכתי בבית הורי: האחד הבטחת ה"לעולם לא עוד" והשני לעולם לא לעשות הבדלים בין בני אדם, לא לפי דת, גזע, מין או העדפה מינית. לאור ערכים אלה חינכתי והכשרתי אלפים רבים של קצינות וקצינים, חיילות וחיילים שאני גאה בהם. בכל מקום בו הייתי פעלתי לשוויון, לשמירה על כבוד האדם ולמרחב המאפשר גם תלונות וטיפול מעמיק בהן. תמיד גיליתי אפס סבלנות כלפי הטרדות מיניות ופגיעה בכל בת ובן אדם", כתב שטרן.

"עם זאת, באווירה שנוצרה, איני מוצא לנכון להעמיד את עצמי כרגע לבחירה לראשות 'הסוכנות היהודית'. אני עושה זאת בידיים נקיות ובלב שלם ויודע שכל שנותיי, עברי ומעשי מעידים על דרכי. אני מתנצל בפני מי שנפגעה או נפגע מהמילים שנאמרו ומן הפרשנות שניתנה להן ומתנצל בפני משפחתי, שעומדת איתן איתי על אף הקושי. אמשיך לפעול ככל יכולתי, בכל מקום בו אהיה, להבטחת עתיד טוב יותר למדינת ישראל ולעם היהודי", סיכם.

עוד באותו נושא:

נזכיר כי שלשום סיפר השר אלעזר שטרן במהלך ריאיון עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm כי גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות כששימש ראש אגף כוח אדם בצה"ל. "קיבלתי תלונות", אמר, והפתיע את המגישים: "המגרסה עבדה מהר מאוד".

בהמשך שב ואישר את המידע כי גרס בפועל תלונות אנונימיות על תקיפות או הטרדות מיניות: "כן, חד־משמעית", אמר, "אני עודדתי בנות, חיילות, מפקדות, להתלונן. הלוואי והייתי יכול לאפשר שכל אחד יכתוב מכתב אנונימי, אבל אני חושב שהנזק התרבותי הוא הרבה יותר גדול מאשר הרווחים פה ושם". שטרן לא הצליח למנות כמה מסמכים מסוג זה גרס, אבל שב והדגיש כי פעל בצורה זו בעת שאחז בתפקידו הבכיר בצבא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו