הרב אהרון אגל-טל
הרב אהרון אגל-טל צילום: באדיבות המצולם

בנאומו באזכרה לרבין אמר רוה"מ בנט בין היתר את הדברים האלה: "לא נאבד את מדינתנו בשלישית. מעולם לא צלחנו את העשור השמיני מאוחדים וריבונים על ארצינו, זאת הפעם השלישית בהיסטוריה שבה היהודים מקבלים הזדמנות להיות אדונים לגורלם, לחיות על אדמתנו, לחוקק את חוקינו, לשמור על אמונתינו".

דבריו של בנט חמורים ביותר. אנחנו לא בשיחות סלון שמחליפים בהם דעות לכאן או לכאן. פה מדובר על נאום ממלכתי מול עם ישראל והעולם כולו ובתוכו נשזרה נימה של ספק ביחס לקיומה של המדינה בעשור השמיני לחייה.

תפקידו של מנהיג הוא לנסוך עוצמה ונחישות בעמו. הוא לא הנביא בשער שיתריע על חורבן, אלא זה שיעשה את כל שבכוחו כדי לגרום למערכת הביטחון להיות עוצמתית ותוקפנית מול אויבינו. הוא זה שצריך לנסוך עוצמה בשוטרי המדינה שיעמדו איתן כנגד הפשיעה ומול הטרור הערבי ההולך ומרים את ראשו.

הוא זה שצריך לתת כוח לאנשי הרפואה שאינם ישנים בלילות לתת הערכה ציבורית למאמציהם והוא זה שצריך להוקיר את אנשי החינוך ולתת להם את המשקל הראוי באומה. הוא לא יכול בשום פנים ואופן להטיל ספק קל שבקלים בקיומה של המדינה.

מנהיגות אינה עוסקת בניתוחים סוציולוגיים או היסטוריים. מנהיג הוא זה שמתוקף אישיותו, זהותו הברורה והאמת שחיה בקרבו הוא מניע את כולם ליעד טוב יותר.

האם שמעתם אי פעם את מנכ"ל מיקרוסופט לדוגמא, מעודד את עובדיו להתאמץ, כדי שהחברה תשרוד ולא תסיים כמו נוקיה? ברור שלא! עצם הרעיון שיש ספק ביחס לקיומה של החברה, יכול למוטט את מניותיה ולזרוע דמורליזציה בקרב עובדיה.
למה בנט אומר את זה בעצם?

אולי זו המצוקה של מי שחי בדיסונס מול ערכיו שלו עצמו? האם בנט חש אי מנוחה, כמי שחתם חוזה עם בוחריו והפר אותו בשעת מבחן? יתכן והוא מתאר צל חורבן כדי לחוש כאיש האחרון שנותר לשמור על החומה?

כך או אחרת, ראוי שישנה את סגנון דבריו ויטע עוצמה בעם ולא מורך רוח.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו