השגריר ארדן עם מזכ"ל האו"ם
השגריר ארדן עם מזכ"ל האו"ם צילום: דוברות

שגריר ישראל בארה"ב ובאו"ם גלעד ארדן נפגש הלילה (חמישי) עם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, ועם שליח המזכ"ל למאבק באנטישמיות, מיגל מורטינוס.

הפגישה התקיימה כחלק ממאמץ דיפלומטי שמוביל השגריר ארדן במסגרת המאבק באנטישמיות במטרה לקדם אימוץ מלא על ידי כל גופי האו״ם, של הגדרת האנטישמיות של IHRA.

אימוץ ההגדרה המקובלת לאנטישמיות יאפשר לאכוף על סוכנויות האו״ם השונות לפעול נגד גילויי אנטישמיות ושנאה הקיימים בהן, כמו באונר"א למשל. כמו כן אימוץ ההגדרה יאפשר לפעול כנגד התבטאויות אנטישמיות של נציגי מדינות, כפי שקורה לעיתים מעל במת עצרת האו"ם ע"י נציגים מאיראן ועוד.

השגריר ארדן אמר בפגישה כי "הגדרת IHRA לאנטישמיות הינה כיום הסטנדרט העולמי, ואומצה על ידי 34 מדינות. ההגדרה נותנת מענה לא רק למאבק באנטישמיות הקלאסית, אלא גם לאנטישמיות המודרנית – כולל שלילת זכות קיומה של מדינת ישראל ויחס ודרישות מפלות מישראל שאינן קיימות מול שום מדינה אחרת. בשנה שעברה ההגדרה אומצה רשמית על ידי המוסד הבחרייני המלכותי לדו קיום, מה שמהווה בפועל אימוץ ראשון של ההגדרה במלואה על ידי מדינה ערבית".

השגריר הוסיף כי "לא ייתכן שאפילו מדינות ערב מתחילות לאמץ את ההגדרה ורק האו״ם נותר מאחור. רק השבוע התפרסם דו"ח חשוב של הליגה נגד השמצה שמראה כי שליש מן הסטודנטים היהודים חוו אנטישמיות בקמפוסים בארה״ב בשנה החולפת וכ-15% מהסטודנטים היהודים חשו צורך להסתיר את זהותם היהודית בקמפוס. האנטישמיות נמצאת לצערנו בכל מקום והיא תופעה שאסור לאו"ם להתעלם ממנה וחובתו להילחם בה ולא רק לדבר עליה. הכרה בהגדרה הנכונה לאנטישמיות היא צעד ראשון וחשוב ביכולת להאבק בה, ואני מצפה מהאו״ם להתקדמות מהירה בנושא הזה. אם ההגדרה תאומץ על ידי האו״ם, זה יהיה הישג חשוב עבור מדינת ישראל והעם היהודי".