עמית בן יגאל
עמית בן יגאל צילום: ללא קרדיט

בג"ץ דחה היום (שני) את העתירה שהוגשה לפתיחת קברו של לוחם גולני עמית בן יגאל הי"ד, אשר דרשה להוציא את הקסדה עמה נקבר.

את העתירה הגיש סנגורו של המחבל נזמי אבו בכר, המואשם בגרימת מות החייל בכוונה.

השופט עוזי פוגלמן מתח ביקורת על הסנגור של המחבל במהלך הדיון ואמר, "מדוע בית המשפט צריך להתערב בהחלטת ביניים במשפט הפלילי? דבר שאנו לא עושים כמעט. תמיד משאירים את הפתח אבל פה זה קונקרטי, עניין של חומר חקירה, של יישום הלכות קיימות ואין שום עניין עקרוני".

אביו של החייל, ברוך בן יגאל, הגיב להחלטה: "תודה לבית המשפט שמנע סבל מיותר. התחושות שלנו מעורבות, זה לא פשוט. אנחנו כבר שנה וחצי בסיוט הזה, כל יום יש משהו חדש".

נזכיר כי המחבל, נזמי אבו בכר, מואשם בהשלכת לוח אבן על ראשו של הלוחם במהלך פעילות מבצעית בכפר יעבד הסמוך לג'נין. לטענת עורכי דינו של המחבל, עצם העובדה שהקסדה נקברה כשהיא על ראשו של בן יגאל מהווה בחומר ראיות חשוב שיכול להוכיח כי הוא לא נהרג מלוח האבן שיידה המחבל.

ארגון יד לבנים הצטרף לדיון בניסיון לתמוך בטענת המשפחה הדורשת למנוע את פתיחת הכבר וחילול כבוד המת. לטענת הארגון, העיתוי של הבקשה חריג שכן עברה מעל שנה וחצי מאז המקרה ויש תיעוד ברור של הקסדה ושל הפגיעה בראשו של הלוחם.

ברוך בן יגאל אמר לפני הדיון ל-ynet: "רגע הזה שהוא מאוד לא פשוט עבורנו. זה פרשה הזויה ולא מקובלת, זה ממש לעשות הלוויה שנייה לעמית, זה לא נתפס. זה תקדים מסוכן כי היום זה הבן שלי, מחר זה יכול להיות כל ילד אחר שכבר קברו אותו או יקברו. אני באמת לא יודע איפה זה ייפול, אבל זה פשוט יכול להביא עלינו חורבן".