חונכים את מערך הדיור ברשת עלה
חונכים את מערך הדיור ברשת עלה צילום: מאיר אלפסי

עמותת 'עלה' לטיפול וקידום ילדים ואנשים עם מוגבלויות, ערכה בשבוע שעבר טקס מרגש בקריית החינוך גבעת וושינגטון לרגל חנוכת מערך הדיור של תוכנית 'עלי' במסגרת מרכז 'עלה מוריה'.

מערך הדיור נחנך במעמד הנהלת הביטוח הלאומי, הנהלת רשת 'עלה' ומנהלי 'עלה מוריה' ותוכנית 'עלי' והנהלת גבעת ושינגטון.

תוכנית 'עלי' היא תוכנית המשלבת בנות עם מוגבלויות במסגרת תוכנית של שירות לאומי. התוכנית מקדמת חיים משותפים במערך דיור עצמאי ונותנת לבנות כלים שאיתן יוכלו לצאת למעגל העבודה בדרך בטוחה ומוגנת.

הטקס המרגש שולב באירוע הוקרה לקרן לפיתוח שירותים לנכים בביטוח הלאומי על הסיוע בשיפוץ והצטיידות מערך הדיור של תכנית 'עלי'. את הטקס הנחו שתי בנות שירות מ'עלי' ובמהלכו שרו בנות מקהלת עלי את השירים 'יחד' ו- 'כנפי רוח' יחד עם הקהל שהצטרף בשירה ובמחיאות כפיים.

שמעון קטורזה, אביה של קארין, חניכה בפרויקט, סיפר איך השתנו חייה של המשפחה בעקבות התוכנית. "אני אבא שרואה איך המקום הזה הציל את הבת שלי. לראשונה בחייה קארין יכולה ללכת בלי המעטפת של ההורים, ורואים שהיא מצליחה להתקדם. התוכנית הזאת נתנה לה משמעות גדולה לחיים שלה", אמר.

האב הנרגש הוסיף: "הבת שלי עברה גיהינום ממש בכל שלבי הלימודים והמסגרות, וכבר היינו חסרי אמונה בעתיד שלה. קארין מילדה מופנמת הפכה לילדה משתפת שיודעת מה היא רוצה מעצמה. אני ואישתי מרגישים שאנו חיים את החלום".

יקי סעדה, מנכ"ל קריית החינוך גבעת וושינגטון, אמר בטקס: "תוכנית 'עלי' היא תוכנית של נתינה ואהבה. אני אוהב לעבור בסמוך לדירות של בנות 'עלי' ולראות איך הן מקבלות כל אחד בברכה ובשמחה. גבעת וושינגטון מונה 12 מוסדות חינוך ובנות 'עלי' משתלבות כאן באופן שיוויוני לחלוטין. הן גם תורמות לקהילה וגם נתרמות ממנה תוכנית עלי היא היהלום שבכתר שלנו".

שמואל ויינגלס, מנהל הקרן בביטוח הלאומי, אמר: "אני שמח מאוד על הקשר של הביטוח הלאומי עם הפרויקט של מערך הדיור לבנות הנפלאות האלה. הדבר המייחד את אנשי הנהלת 'עלה' הוא, שהם עושים הכל בענווה ובחיוך, ויש להם אמונה גדולה בכל אחד ואחת שיוכלו להגיע רחוק, גם במקרים הקשים ביותר. ישנם אתגרים קשים אבל הדרך האופטימית שלהם נותנת תקווה גדולה להצלחה".

יהודה מרמורשטיין, מייסד ומנכ"ל רשת 'עלה', שיתף את המשתתפים בחלום שלו: "אני אספר לכם את החלום שלי - הלוואי שנזכה לראות את הבנות היקרות מתוכנית 'עלי' מקימות בית בישראל ומשתלבות בחברה בצורה הטובה ביותר. זה החלום שלנו, ונעבוד קשה בשביל להגשים אותו. כבר ארבעים שנה אנו חותרים לשפר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות ובכל יום ובכל שעה אנחנו בהתחדשות ומטפסים במעלה ההר. נמצא דרך להרחיב את הקיים ונמצא את המשאבים לעשות זאת".