רעות ביידגלין בת 17 מעשהאל מספרת על תנאי החיים בהתיישבות הצעירהערוץ כנסת

הוועדה לזכויות הילד בראשות ח״כ מיכל שיר (תקווה חדשה) קיימה דיון מיוחד בעניין תנאי המחיה של ילדים ביישובי ההתיישבות הצעירה, אותו יזמה יו״ר שדולת ארץ ישראל ח״כ אורית סטרוק.

במהלך הדיון שמעו חברי הכנסת והמשתתפים עדויות מזעזעות של ילדים מההתיישבות הצעירה אשר חלקם עלו לדיון בזום שנפל ונתקע מספר פעמים בשל תשתיות האינטרנט הלקויות ביישובים.

רעות ביידגלין בת 17 אשר מתגוררת בעשהאל אמרה בדיון: ״יש אצלנו ביישוב יותר מ-150 תלמידים שצריכים תנאי למידה. כדי ליצור סביבת למידה צריך תשתיות ואין אותם בעשהאל. כשאתה חוזר הביתה אתה מחכה למקלחת חמה ואין את זה. אין לנו מקום לשבת לשחק עם החברים ואנחנו נאלצים לשבת על הכביש. יש אנשים שלא מודעים למצב הזה. צריך להעלות את המודעות. התרגלנו לדבר הזה. זה לא צריך להיות ככה.״

ביידגלין הוסיפה: ״אני מעדיפה להשאר באולפנה ולהתקלח באולפנה ורק אז להגיע הביתה. כדי שתהיה מקלחת חמה בבית צריך להרתיח מים ולפעמים לא מתקלחים באותו לילה כי פשוט אי אפשר״.

נעה נמיר בת 13 מחוות גלעד אשר עלתה לדיון בזום שנפל כעבור זמן קצר בשל תשתית האינטרנט הלקויה אמרה למשתתפים: ״ילדים התרגלו אצלנו שבחורף אתה נכנס לאוטו כדי להתחמם. התרגלנו שמדליקים רק מכשיר חשמל אחד, אם הדלקת טוסטר אז אין מזגן".

רות סגל מגבעת ארנון 77 אשר סבלה גם מנפילת האינטרנט במהלך הדיון סיפרה כי נולדה בגבעה וכי ״תמיד התחבורה והכבישים היו מקולקלים. הסעה לבית הספר אפשרית רק בבוקר ובחזור. אין יכולת להגיע לחוגים״.

עטרה כהן מראשי פורום ההתיישבות הצעירה סיפרה בקול חנוק על ילד שנולד עם פגיעה מוחית באחד מהיישובים: ״הילד הזה לא יכול ללכת. ההורים שלו בנו לו מתקן מיוחד כדי שיוכל ללכת. הוא לא יכול ללכת בכבישים ובמדרכות שהם גרים בו. המציאות היא שילדה חוזרת מפעילות בנ״ע ובאמצע המקלחת נגמרים המים. בזמן שהיא קפואה ההורים צריכים לרוץ לחמם מים כדי שתסיים להתקלח.״

יו״ר שדולת א״י ח״כ אורית סטרוק אמרה בדיון: ״הדיון הזה הוא קרן אור באפילה כאשר בחדר מקביל מתנהל דיון הפוך על הלבנת עשרות אלפי בתים בלתי חוקיים רק בגלל שהם ערבים. היה אמור להיות להתנהל דיון על הסדרה ולא על תת הסדרה ותת התנאים. אנחנו רואים את ההתיישבות הבדואית מוסדרת. 70,000 בתים יולבנו רק בגלל שהם ערבים והמשפחות האלו שלפי אומדן יש להן 12,000 ילדים ישארו ללא פתרון״.

ח״כ עלי סלאלחה ממרצ הגיע באורח מפתיע לועדה ובניגוד לחברי סיעתו הביע עמדה הומנטירית ואמר: ״ילד צריך לקבל את כל הזכויות שמגיעות לו ללא פוליטיקה״.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אמר בדיון: ״בבנימין יש ילדים שמחוברים למכשירי הנשמה וכשיש הפסקת חשמל הם פשוט יכולים למות. לא צריך ועדות בשביל לספק חשמל ומים. יש דברים שאפשר היום לעשות מבחינה הומנטירית. מגיע לילדים לחיות".

יו״ר הוועדה לזכויות הילד ח״כ מיכל שיר סיכמה את הדיון ואמרה: ״ל-12 אלף ילדי ההתיישבות הצעירה יש זכויות וחובות, את החובה לעשות בגרות ולשרת בצבא כדי להיות אזרחים טובים, חובה לשלם מיסים המון חובות אבל זכויות כנראה שאין. בהיעדר זכויות ל-12 אלף ילידם של ההתיישבות הצעירה, הוועדה לא תרפה, עד שיקבלו את הזכויות שמגיעות להם על פי חוק. הוועדה קובעת שאי הסדרת תנאי המחיה והתשתיות ביישובים מהווה הפקרה של התושבים ושל 12 אלף הילדים שחיים בישובים. הוועדה קובעת שילד זה ילד - לא משנה אזור מגוריו או מוצאו. המדינה חייבת לדאוג לתנאי מחיה נאותים.״