דולרים
דולרים צילום: איסטוק

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את הסיבה להיחלשות המשמעותית של הדולר אל מול השקל בתקופה האחרונה.

"השקל מאוד חזק והוא משלים מהלכי התחזקות מול כל המטבעות - הדולר, האירו, הליש"ט ואחרים. הוא מציג ביצועים שהופכים אותו, נכון לעכשיו, לאחד המטבעות החזקים בעולם", אומר רזניק.

לדבריו, "החולשה של הדולר מול השקל נקודתית יחסית. סך הכל לדולר בעולם היתה שנה טובה יחסית, אבל הכוחות הפנימיים בישראל תומכים בשקל חזק ובהמשך הפריחה והשגשוג של מגזר ההיי-טק שצומח בקצב מאוד גדול ומביא לארץ המון דולרים גם ההשקעות הזרות בחברות ישראליות ובבורסות מביא לישראל זרם דולרים גדול. יש לישראל גם עודף גדול מאוד של דולרים בחשבון השוטף".

רזניק מסביר מדוע בשבועיים האחרונים עוצמת ההתחזקות של השקל הואצה. "יש כמה סיבות, הראשונה היא שבנק ישראל השלים רכישת 30 מיליארד דולרים מתחילת השנה ולא ברור עד כמה הוא ימשיך לרכוש. בתקופה האחרונה גם נשמעו הערכות שבנק ישראל יעלה ריבית וגם זה תרם להתחזקות השקל".

"הקברניטים הכלכליים בארץ יצטרכו לדעת לגבי הנושא הזה. היום ברור יותר מתמיד שהשקל חזק ויישאר כזה ורכישת המט"ח המאסיבית של בנק ישראל לא תוכל להיות התשובה היחידה. יידרשו כאן עוד צעדים בעיקר כלפי סקטורים שנפגעים במיוחד מהתחזקות השקל".

למרות ההערכות בנוגע לריבית, לדעת רזניק, המהלך עוד רחוק. "אני מעריך שבנק ישראל יהיה מאוד סבלני ויחכה עוד תקופה על מנת לראות איך מתפתחת סביבת האינפלציה בישראל. אם נראה שסביבת האינפלציה ממשיכה לעלות אז אולי במחצית השנייה של 2022 נראה העלאת ריבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו