הרב ניסים אדרי
הרב ניסים אדרי באדיבות המצולם

 IQ  או   EQ

הקשבתי לשיעור חבד"י קלאסי. היתה לי נסיעה הקשבתי להכל. הנושא תורת הנפש ע"פ ספר התניא פ'ג. כחסיד חב"ד לשעבר וכתלמיד של הרב גינזבורג לשעבר, הפריעו לי כמה דברים וזה אחד מהם.

העקרון שעלה מהשיעור, לא מתאים תמיד למבנה הנפש. בשיעור הדגיש הדובר הרהוט ,כלל: 'שכל משפיע על הרגש' והכרה מולידה רגשות ומח שליט על הלב. יפה, נכון אבל רק חלקית. יש כ'כ הרבה יוצאים מן הכלל לכלל הזה ,המצריכים כנראה כלל חדש, שונה מפ"ג בספר התניא. מבנה הנפש בנוי גם על 'שכל משפיע על הרגש' אבל לא רק.

להלן כמה ראיות:

 1.כשיש כעס, פחד או כל מיני תכונות נפשיות ומידות- נכונה העובדה ,שאם נלמד בשכל עליהם, נשנה דפוסי התנהגות. רק שלא תמיד זה נכון ליישם זאת. 

הרבה פעמים הרגש הוא סימפטום ,המעיד על זרימת נפש עמוקה, שהשכל אפילו לא יכול לקלוט. לפעמים דווקא הקשבה לרגש ולא ממקום שיפוטי שכלי, יכולה להוליד הקשבה לאמת גבוהה ממה שהשכל ,שהוא רק אחד הענפים של הנשמה, יכול להבין או לעכל. אולי הכעס משדר לך מצוקה עמוקה? אולי הפחד חושף  אינטואיציה עמוקה ושברירית. אולי שניהם גם יחד נובעים מקולה של הנשמה, עמוקה מיני ים ממה שידוע לשכל. 

2. התמכרות. הרבה אנשים ניסו להפסיק תהליכים הרסניים ודפוסים של פעולות חסרי הגיון ושטות באמצעות ההיגיון ולא הצליחו. למה? אנו רואים בחוש ,כי השכל לא יכול להשפיע על כלל האישיות בגלל שהוא חלק ממנה. אולי ההתמכרות היא סימן למצוקה נפשית שהשכל לא יודע לפענח, כמו למשל: מקום עבודה לא מתאים או כמו חיפוש אמיתי אחר יעוד. יש דברים שאין יד השכל משגת. כל המידע על אמת פנימית מבחוץ, בלמידה מספרים, באמצעים לוגיים ,רק תרחיק אותנו מהאמת. לפעמים...

3. בחירת הדברים החשובים באמת בחיים , כמו ,בת/בן הזוג או מקום עבודה, נעשים לא בכלים של לוגיקה וחוכמה אלא דווקא מתוך הקשבה עמוקה אל תוך תוך מבנה הנפש המיוחדת שלי. בעוד שהשכל באופן סינטטי מנסה ליצור סימטריה בין אנשים, דווקא הרגש הוא תגובת האדם, האינדיבידואל. מה שמתאים לו לא מתאים לה. הרגש נותן מידע, רמזים לפעמים טוב יותר, על מה שהשכל לא יודע.

מי שינסה להתחתן מתוך- טבלאות אקסל: יתרונות וחסרונות של הבחורה איתה הוא יוצא או שהוא ינסה לכתוב ,ברשימת מכולת, חסרונות ויתרונות, בדבר השאלה: "איזה מקצוע מתאים לי"- סביר להניח שנסכים כי לא זו הדרך. דווקא הרגש יכול ונוגע במה שמעבר לשכל. השאלות כבדות המשקל בחיים נפתרות מחוץ למגרש השכלי. דווקא התחקות נכונה אחר העולם הרגשי ופיתוח שפה כזו יכולה להביא לבחירות ולהחלטות טובות יותר בחיים.

כאמור, תנועת הרגש לא מתעוררת רק  מהשפעות השכל. הרגש מעיד כקצה הקרחון המעיד על קרחון ענק על תנועת נפש עמוקה שנסתרת מעיני חכמי נפש או פרופסורים גדולים, והיא תנועת הנשמה האינסופית. באמת שצריך בדור הזה *חכמי לב* אמיתיים.

הכותב הרב ניסים אדרי מרצה לתורת הנפש ובטיפול בהתמכרויות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו