סודאן
סודאןצילום: iStock

מנהל הלשכה של רשת החדשות הערבית 'אל־ג'זירה' בחרטום בירת סודן נעצר אתמול על ידי כוחות הבטחון בעקבות דיווח שפרסם יום קודם לכן שלא היה לרוחו של המשטר הצבאי השולט במדינה - כך דיווחה הרשת.

במוצאי שבת דיווחו כתבי הרשת המוצבים בסודן כי לפחות חמישה בני אדם נהרגו בסוף השבוע במהלך מחאה אזרחית נגד ההפיכה הצבאית שהתחוללה במדינה לפני כשלושה שבועות שבמהלכה הודח ראש הממשלה והשליטה שבה לידי הצבא.

ההפיכה הצבאית בוצעה בידי מפקד צבא סודן הגנרל עבד אל פאתח אל בורהאן, שעמד עד כה בראש המועצה המשולבת של אנשי צבא ואזרחות, שהרכיבו ביחד את התחליף לממשלה הסודנית שהודחה עם כליאתו של הנשיא לשעבר עומאר אל באשיר אחרי שזה שלט בסודן שלטון ללא מיצרים במשך שלושה עשורים.

הגנרל עבד אל פאתח אל בורהאן הדיח את ראש הממשלה עבדללה חמדוק כמו גם רוב את שרי הממשלה בטענה שאלו קידמו הסתה נגד הצבא ונגד מוסדות אכיפת החוק והסדר.

עם זאת, אל בורהאן התחייב שתהליך המעבר לממשל דמוקרטי יימשך במלוא המרץ, וכי הבחירות הראשונות יתקיימו במועד שנקבע זה מכבר, בעוד כשנתיים.

לדבריו, הוא לא מעוניין להשתלט על המדינה ואין לו כל כוונה למנוע שלטון אזרחי, אלא שההתנהלות של חברי המועצה האזרחיים בתקופה האחרונה סיכנה את בטחון המדינה ולא הותירה לו ברירה אלא להקים 'ממשלה עצמאית' חדשה, שתנהיג את המדינה על מי מנוחות, עד לקיום הבחירות הראשונות שבהן יבחר העם את מנהיגיו.

ביום הראשון לאותה הפיכה כבר נהרגו לפחות 12 בני אדם בהפגנה שהתנהלה נגד המשטר הצבאי. אתמול דווחו כאמור חמישה מקרי מוות של מפגינים, ובתווך, בשלושת השבועות האחרונים דווחו מספר מקרים נוספים.

הדיווחים מוגבלים מאוד בשל העובדה שהצבא השולט במדינה מטיל צנזורה חזקה על דיווחים מאזורי ההפגנות ומרחבי המדינה בכלל.