ח"כ אזולאי לרשות המסים: אתם ממוטטים את העסקים ערוץ כנסת

ועדת הכספים החלה לדון היום (שני) במיסוי שיוטל על כלים חד פעמיים. ח"כ ינון אזולאי לנציג רשות המסים שאלה לגבי כלים שחורגים מהתקנות ולדעתו אין לשלם עליהם מס.

"לפי איזה קריטריון קיבלתם את ההחלטה שפריט עד 2 מ"מ חל עליו מס? שלפי בדיקה שלנו יש פריטים שהם פחות מ2 מ"מ והם נחשבים לכלים רב פעמיים ועדיין חל עליהם המס", תהה אזולאי.

הוא הוסיף, "אתם ממוטטים את העסקים, לוקחים מהם עכשיו את הכסף בו בזמן שעוד לא אישרנו את התקנות. איך נחזיר להם את הכסף? כל ההליך הזה לא נכון ולא תקין".

ח"כ יעקב אשר התעמת עם יו"ר הוועדה אלכס קושניר ואמר לו, "אתה צריך להיות עצמאי ולעצור את התהליך הלא מקצועי הזה, למרות שהיו"ר שלך במקרה שר האוצר".

קושניר ענה לו בכעס, "אל תטיף לי על עצמאות, עוף החוצה". אשר הגיב, "קשה לך לשמוע את האמת".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני אמר, "נאמר לי בשיחות כאלה ואחרות, שכוונת שר האוצר היה נגד החרדים ונגד המשפחות העניות".

"הבטחתם שתהיה ירידה במחירי המזון, תראו מה יש לנו מול העיניים, המציאות סותרת את כל ההבטחות. אי אפשר להסתובב עם סכין חדה, להוריד את הגיליוטינה ולעשות צעדים בשם איכות הסביבה, לא קיימתם דיון כמו שצריך, היה צריך למצוא פיתרון למשפחות ברוכות הילדים, לא ירחק היום ונחזיר את הכל חזרה", הוסיף גפני.

ח"כ קושניר, ציין בפתח הדיון: "אני מבקש מהשרה להציג את עמדתה לעניין הכלים החד פעמיים. מקווה שנקיים דיון מקצועי בנושא. ראינו סוגיות שחייבות פתרון במסגרת המס המוצע – כוסות הנייר שמכוסות בפלסטיק, יש גם הרבה שאלות על העובי המוצע של הפלסטיק".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג אמרה, "ישראל מכורה לפלסטיק חד פעמי, בפרט בכלי שולחן, ומזה הגיעה העת להיגמל. התועלת בכלים חד פעמיים היא קצרת טווח. במונחים כלכלים מהווה הנושא כשל שוק, ומקום מאוד נכון להתערבות ממשלתית, שהיא רכה אגב. כלים חד פעמיים הם קצרי חיים מטבעם, והופכים לנזק סביבתי, גורמים לזיהום הים, השטחים הציבוריים, ולנזק משמעותי מאוד בזיהומם".

לדבריה, "באיחוד האירופי בחרו לאסור לחלוטין את השימוש בסוגים רבים של פלסטיק חד פעמי, רוב הסיכויים שגם מדינת ישראל תגיע לשם. בשלב הזה לא בחרנו לאסור. אימוץ הגישה האירופית תביא להפחתה גדולה יותר מהטלת המס, למרות זאת בחרנו בשלב זה בדרך המיסוי, כי אנחנו קשובים למאפייני הביקוש הישראלי. זה המס היחיד בעולם שנועד לא לשלם אותו, המטרה של המס הזה היא להפחית עד להפסיק את השימוש בכלים חד פעמים, כי הם מזיקים וזהמים. המטרה היא לעבור לכלים רב פעמים בצורה הדרגתית".

"אני מבינה את העיתוי, אני מתראיינת הרבה בתקשורת החרדית, המטרה היא לא להפוך את האירוע הזה לאירוע פוליטי. אני פונה אליכם עמיתיי חברי הכנסת, מדובר במהלך חיוני והכרחי לטובת הסביבה והילדים של כולנו. מדובר במהלך שהוא חלק מצעדים שונים ומהלך כולל", סיכמה השרה.