נרצחי הפיגוע בברקן
נרצחי הפיגוע בברקןפייסבוק

בית המשפט הצבאי ביהודה הרשיע את אחמד עבדה באי מניעת הפיגוע בברקן, לאחר שהודה במיוחס לו בכתב האישום.

בדיון השתתף רפי לבנגרונד, אביה של קים לבנגרונד יחזקאל ז"ל, וכן עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את נפגעי העבירה.

בכתב האישום נגד עבדה נכתב כי ידע על כוונתו של המחבל אשרף נעאלווה לבצע פיגוע, ולא מנע זאת. כחודש לפני הפיגוע שיתף נעאלווה את עבדה בתכניתו לבצע פיגוע במקום עבודתו בו ימות כשהיד, זאת באמצעות הנשק שרכש.

לאחר מכן סיפר המחבל נעאלווה לעבדה כי הצליח להיכנס למקום עבודתו באזור התעשייה ברקן כשהוא חמוש בנשק, ולא נתפס. בהמשך אף הראה נעאלווה לעבדה את הנשק, סיפר לו כי הכין צוואה, שוחח טלפונית עם ספק תחמושת עבור הנשק סמוך לעבדה ועוד.

כשלושה ימים בלבד לפני הפיגוע תיאר נעאלווה לעבדה כי "יאסוף כמה עובדים יהודים ביחד וירצח אותם ביחד באמצעות ירי בנשק 'הקרלו', כי יהיה לו קל לרצוח ככה יותר יהודים". נעאלווה שיתף את עבדה בתכניות בריחתו (אם לא ימות) כולל מיקום מערה בה תכנן להסתתר, כדי שעבדה יוכל לעזור לו בעת הצורך.

עבדה ונעאלווה נפגשו מידי יום בימים שקדמו לפיגוע, שוחחו על צוואתו של נעאלווה ועוד. בלילה שלפני הפיגוע שלח המחבל הודעה לעבדה, לפיה "הוא יתפוצץ כמו הווספה של צדיק". למחרת ביצע נעאלווה את הפיגוע באזור התעשייה ברקן בו רצח את קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי ז"ל.

למרות כל ההזדמנויות שהיו בפניו "לא פעל הנאשם (עבדה) בכל אורח סביר למניעת מעשה אשרף, אשר כאמור גרם למותם של שני אזרחי ישראל ולניסיון גרימת מותה של אזרחית נוספת", נכתב בכתב האישום.

בדיון הודה עבדה בכל המיוחס לו, והורשע בעבירת אי מניעת הפיגוע. דיון טיעונים לעונש יתקיים בהמשך.

עו"ד חיים בלייכר אמר בתום הדיון, "משפחות הנרצחים יטענו לעונש וידרשו להשית על הסייען את העונש המקסימלי האפשרי. בנוסף נגיש תחשיבי נזק בשם משפחות הנרצחים ונדרוש להשית על הנאשם פיצויים רבים בשל הנזקים שנגרמו למשפחות. בשלב הבא נדרוש מהרשויות להגדיל בחוק הצבאי את הענישה על אי מניעת פיגועים, בכדי להגדיל את ההרתעה. זהו צעד הכרחי לעצירת הטרור, צעד מציל חיים".