אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

הנהלת תיאטרון ירושלים חזרה בה והיא תאפשר לקיים מופע לנשים בלבד במבנה התיאטרון. כך דיווחה אביגיל זית ב'מקור ראשון'.

מדובר בהופעה לנשים של אולפנת בני עקיבא "שירת הים", המקיימת את ההופעה המסורתית מידי שנה בתיאטרון ירושלים. מאחורי הקלעים פעלו יו"ר הקואליציה עידית סילמן והשר חילי טורפר לפתרון הבעיה.

"האולפנה מקיימת מופע שנתי שבאות אליו כאלפיים נשים ולכן הוא מחולק לשני אירועים", סיפר בשיחה עם ערוץ 7 סמנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, שוקי סט. "עד היום המופע התקיים בתיאטרון ירושלים. מנהלת האירועים אהבה מאוד את האירועים ובכל שנה סגרנו את שנה הבאה. בעקבות הקורונה בשנה שעברה המופע לא התקיים. השנה רצינו לחדש את המופע".

סט מספר על השיחה שהתקיימה בין המנהלת הארגונית של האולפנה לבין הנהלת התיאטרון. בשיחה זו סוכם על תאריך המופע, ה-16 בינואר, "נאמר לה שמדובר בתאריך פנוי. היא אמרה שגם מבחינתה זה בסדר אבל היא תוודא סופית ותעביר את המסמכים לחתימה. תוך כדי השיח עם מנהלת האירועים נאמר בטלפון הבא שהם לא הבינו שמדובר באירוע לנשים בלבד, אבל אם זה אירוע לנשים בלבד זה מנוגד לתקנון התיאטרון והם לא יוכלו לקיים אותו. היא ניסתה להסביר שזה אירוע פנימי של האולפנה לטובת האמהות והמשפחות של הבנות ולא מדובר באירוע חיצוני לכן זה לא אמור להפריע להם. הם אמרו שהם יבדקו את זה אבל לא נראה להם שזה אפשרי".

"בטלפון הבא כבר אמרו שהם מצטערים והייתה תקלה אבל התאריך תפוס. היא שאלה על תאריכים אחרים ונאמר לה שעד סוף אפריל הכל תפוס. היא הזכירה שיש עוד אולם קטן יותר ונאמר לה שזה אולם שלא יתאים לצרכים שלהם. המנהלת אמרה שנסתדר, נתאים את עצמנו לאולם הקטן ונחלק לכמה מופעים, ואז נאמר שגם האולם הזה תפוס עד סוף אפריל", אומר סט ומסכם מצב בו למעשה האולפנה מצאה עצמה תקועה שכן מדבור באירוע לקהל גדול ואולם בקנה מידה שכזה קשה למצוא באזור.

בשלב זה נכנס הוא עצמו לסיפור. "החלטנו לבדוק אם זה נכון ואולי באמת התאריכים תפוסים. המנהלת ביקשה שאתחזה למישהו אחר ולא לנציג הארגון שלנו. התקשרתי לאותה גברת ושאלתי אותה. היא אמרה בשמחה ואמרה שה-16 וה-9 בינואר פנוי. אמרתי שמצוין ורק אבדוק ואחזור אליה. בסוף כנראה היא קלטה מה קורה כשחזרה אליה המנהלת מהאולפנה כדי לעמת אותה עם הנתון שהתברר לנו, ונציגת התיאטרון הפסיקה לענות לנו לטלפונים".

הלחץ הציבורי הרב בעד קיום המופע לנשים בתיאטרון הגיע בין השאר מצד סגנית ראש עיריית ירושלים ויו"ר הבית היהודי חגית משה, שהוציאה מכתב חריף אל כל סגני ראשי העיר בירושלים בבקשה להעמיד לבירור את הנהלת התיאטרון ולבחון הפסקת תקצוב התיאטרון.

היום היא בירכה על ההחלטה לאפשר את קיום האירוע: "לא מתקבל על הדעת שמוסד תרבות ידיר נשים בגלל אורח חייהם, אני שמחה שהלחץ עשה את שלו ומצפה בכיליון עיניים לראות את התלמידות מופיעות על הבמה".