איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת הפנים איילת שקד לביזור סמכויות מהממשלה לרשויות המקומיות.

במסגרת ההחלטה יוקמו צוות בין-משרדי מיוחד וצוות פנימי במשרד הפנים אשר יגבשו המלצות הצפויות להשפיע משמעותית על יחסי השלטון המרכזי עם הרשויות המקומיות.

לאור החשיבות בחיזוק הרשויות המקומיות ובשיפור השירות הניתן על ידן לתושבים, הוחלט על ריכוז מאמצים ממשלתי בנושא הביזור, מתוך רצון לייצר תהליך מקצועי משמעותי עם תוצאות בטווח הקרוב, ושיח משותף של הממשלה עם השלטון המקומי בשפה אחת ועם פרמטרים אחידים וברורים.

צוותים בראשות מנכ"ל משרד רה"מ, יאיר פינס, ומנכ"ל משרד הפנים, יאיר הירש, יגבשו ויגישו המלצות אופרטיביות בנוגע לסמכויות שיועברו ממשרדי הממשלה לרשויות המקומיות.

בצוות הבין משרדי יהיו חברים מנכ"לי משרדים עם פעילות משמעותית מול הרשויות המקומיות כגון: בטחון הפנים, הגנת הסביבה, השיכון והבינוי, האנרגיה, החינוך, הכלכלה והתעשייה, המשפטים, הרווחה, השיוויון החברתי, הבטחון החברתי, שירותי הדת, התחבורה והבטיחות בדרכים, והתרבות והספורט. לאור ההשלכות התקציביות והחקיקתיות הרחבות הצפויות מעבודת הצוות, שותפים למהלך גם משרד האוצר והיועץ המשפטי לממשלה אשר יקחו בו חלק פעיל.

שרת הפנים, איילת שקד אמרה, "זה יום חשוב ומשמעותי מבחינת משרד הפנים והרשויות המקומיות. כבר ביום כניסתי לתפקיד הצהרתי כי השלטון המקומי הוא שלטון לכל דבר ולא קבלן ביצוע של השלטון המרכזי ואני אעשה הכל כדי להביא לביזור סמכויות רחב ומדורג, אני מברכת את החלטת הממשלה לביצוע המהפכה ביחסי השלטון המקומי לשלטון המרכזי ובטוחה כי מהלך זה יוביל לחיזוק הרשויות המקומיות".

מנכ"ל משרד הפנים, יאיר הירש הוסיף, "המשימה הראשונה והמרכזית שהוטלה עלי, כמנכ"ל המשרד, על ידי השרה שקד היא 'לתת לרשויות המקומיות לעבוד', מרגש אותי לדעת שסוף סוף המהלך יוצא לדרך. ביזור סמכויות משמעותו - כל תחום שבו אין למשרד הפנים יתרון יחסי או כורח מהותי, משרד הפנים לא יעסוק בו".

מנכ"ל משרד רה"מ, יאיר פינס סיכם, "דווקא בתקופת הקורונה חשנו יותר מאי פעם את יכולותיו וכוחו של השלטון המקומי. ההחלטה צפויה לייעל את עבודת הממשלה והשלטון המקומי, להביא למיצוי יעיל יותר של התקציבים הציבוריים, להטמעת רפורמות משמעותיות וכמובן לשירות טוב יותר לתושבים המותאם ומדויק לצרכים בשטח".

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בירך על אישור הממשלה לביזור סמכויות לשלטון המקומי. "מרכז השלטון המקומי מברך את הממשלה על הבעת האמון העצומה ביכולות הניהול ובכישורי הביצוע של השלטון המקומי- הגיע הזמן לשינוי ביחסי השלטון המרכזי והשלטון המקומי בישראל. הוכחנו את עצמנו בשנה האחרונה כגוף הביצועי המשמעותי ביותר בישראל, עם הובלת מהלכים משמעותיים ביותר למשק ולכל בית במדינה. אנחנו שמחים שהשלטון המרכזי משתף פעולה ומבין את החשיבות של שלטון מקומי חזק ומשמעותי ונמשיך לפעול על מנת לקבל כמה שיותר כלים כדי לשפר את איכות חייהם של תושבי ישראל".