עזרת ישראל
עזרת ישראל צילום: עדי גפן/TPS

לאחר לא מעט דחיות בעוד פחות משבועיים אמורה המדינה להגיש לבג"ץ את עמדתה בנושא מתווה הכותל.

כפי שכבר הצהירו בכירים בקואליציה, המתווה צפוי לעבור כשהשאלה היא הניסוח. השר נחמן שי אמר לפני כשלושה שבועות שגם ראש הממשלה נפתלי בנט, גם שר הדתות מתן כהנא וגם השר אלקין תומכים במתווה.

מי שמקדמים את המתווה ביתר שאת מאחורי הקלעים הם ארגוני הרפורמים שבקדנציה האחרונה הכניסו גם נציג לממשלה - יו"ר ועדת חוקה חבר הכנסת גלעד קריב.

ארגון ליב"ה המרכז את הפעילות נגד המתווה, התחקה בשנה האחרונה אחר שיטת הפעולה של הארגונים הרפורמים ממנה עולה תמונה מדאיגה של ניסיון ממשי לחבל בסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה בישראל ולמחוק לחלוטין את הזהות היהודית.

בג''צים של ארגוני הרפורמים

במסמך שגיבש, המתפרסם בערוץ 7, חושף הארגון את כלל העתירות בנושאי דת שהוגשו לבג"ץ על ידי אותם הארגונים - למעלה מ-40 עתירות - רק בשמונה השנים האחרונות.

המסמך, המבוסס על מצבת פעילות מפורטת של ארגונים רפורמים, מפרט את הסטטוס של כל עתירה, היכן היא ממוקמת ב'לו"ז' של בג"ץ ומה ניתן לעשות בכדי לקדם אותה.

בין היתר ישנן עתירות המבקשות לבטל את חוק החמץ, עתירות בעד מתווה כותל מרחיק לכת, שוויון מגדרי, חוק השיבה ועוד.

בהערות המצורפות נכתב כי המטרה היא "להסתער בכל הכוח על מתווה הכותל", ולאחר שיאושר להמשיך ולעתור בשאר הנושאים, כשהמטרה היא שבג"ץ ישלח אותם לחקיקה ובקואליציה הנוכחית קיים לרפורמים רוב להעברת החוקים.

אורן הניג, מנכ״ל ארגון ליב"ה הנלחם נגד הרפורמים, מסר: "מה שאנחנו מתריעים נגדו שנים, מקבל משנה תוקף ממצבת הפעילות של הרפורמים. המטרה של הארגונים היא לא כותל, כי הכותל לא מעניין אותם והם אינם מאמינים בקדושתו. המטרה שלהם היא להשמיד לחלוטין את הזהות היהודית בישראל ולזרוע הרס בכל הקדוש והיקר בדת. מישהו צריך להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי".