ביידן ובנט
ביידן ובנטצילום: רויטרס

גורם מדיני אומר הערב (חמישי) לערוץ 7 כי ראש הממשלה נפתלי בנט לא עצר את הבנייה בעטרות אלא הסביר לאמריקנים שמדובר בהליך טכני שיימשך שנה לפחות.

לדבריו, תוכנית הבנייה בעטרות תעלה לדיון בוועדה המחוזית ב-6 בדצמבר.

הגורם הגיב לדיווח של ברק רביד באתר 'וואלה' לפיו בנט העביר מסרים לממשל האמריקני לפיהם הממשלה לא תקדם את בניית השכונה החדשה בעטרות - תכנית שאושרה בוועדה המקומית בירושלים לפני כמה ימים.

גורם מדיני בכיר סיפר כי ראש הממשלה הבהיר לארצות הברית שהממשלה אינה בעלת סמכות או שליטה על הוועדה המקומית, אך ברגע שתגיע לוועדה המחוזית שבה יכולה הממשלה להתערב, היא לא תקודם.

מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו, הגיב ואמר, "מתביישים שמי שעשה את הונו הפוליטי על ביקורת מימין, מתקפל כל כך במהירות מול הלחץ האמריקאי והאירופאי. את ירושלים צריך לחזק ולבצר, כל מסר של חולשה מתורגם לחלוקת העיר בפועל ולהעמקת המעורבות הזרה. כנראה שאין שום ימין בממשלה הזו. נפתלי בנט, רפיסות מדינית איננה אידאולוגיה. מי שהצביע לך מתבייש בך היום".

נזכיר כי התכנית שאושרה ממוקמת באזור שדה התעופה עטרות הנטוש, בשטח של כ-1,243 דונם ומציעה הקמת שכונת מגורים חדשה בהיקף של אלפי יח"ד, כולל 800 יח"ד מוגנות, שטח למלונאות, שטחים למבני ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים ושטחי תעסוקה ומסחר.

לערוץ 7 נודע כי גורמים בכירים במערכת הביטחון העבירו תנאים לאישור השכונה החדשה: להשאיר שטח "חשוף" של 70 מטרים מול כפר עקב, וכן לקבוע כי שורת הבתים הראשונה מול הכפר לא תהיה למגורים אלא לתעסוקה.

התכנית לבניית השכונה כוללת הקמת רצועת שטח לתעסוקה ומסחר בסמוך לדרך 45, ושימור מבנה הטרמינל ההיסטורי הקיים בתחום שדה התעופה עטרות, כל זאת כחלק מתכנון עירוני משמעותי המייצר שלד עירוני הליכתי, הכולל מערך שבילים ושטחים ציבוריים פתוחים, בין החלקים השונים של השכונה.

הוועדה המקומית אישרה ברוב של חמישה קולות נגד ארבעה, כי מבנה הטרמינולוגיה בעטרות יהיה מוזיאון להנצחת התעופה שהייתה במקום ושל המשפחות שהיו שם וגורשו בתש"ח.

התכנית מהווה עתודת קרקע משמעותית פנויה בעיר, המאפשרת פיתוח שלא על חשבון שטחים פתוחים בעלי ערכיות גבוהה. קידום התכנית אף מספק מענה משמעותי לצרכי הדיור בעיר.