ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי משרד הבריאות עורכים הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים בנושא הצעדים להתמודדות עם וריאנט האומיקרון.

הורוביץ ביקש להרגיע את הציבור: "יצאנו מתוך נקודת הנחה שיגיע וריאנט חדש. בזכות השמירה על אמצעי ההגנה והפיקוח איתרנו במהירות גם את הווריאנט הזה - והיינו בין הראשונים לאתר ולבודד אותו. העניין בשליטה, אין סיבה לחרדה ולבהלה".

''הפעלת איכוני השב"כ תהיה מצומצמת מאוד, זמנית מאוד ומבוקרת. האיכון יופעל רק ביחס למספר אנשים בודדים שנמצאו מאומתים לווריאנט החדש בלבד. נבחן את הצורך בשימוש באיכון מדי יום''.

על ההנחיות שייכנסו לתוקף הלילה סיפר הורוביץ: "עצרנו את כניסת התיירים כדי להקטין באופן זמני את מספר הנכנסים לארץ. ישראלים יוכלו לצאת ולחזור. מחלימים ומחוסנים יהיו בבידוד 3 ימים, לא מחוסנים יהיו בבידוד שבוע. מי שבא מהמדינות האדומות יהיה בבידוד במלונית עד לקבלת תשובה שלילית".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה במסיבת העיתונאים: "בדרום אפריקה תוך עשרה ימים עלו מ-200 מקרים ל-2,000 מקרים. פעלנו בצורה מהירה - וזיהינו את הווריאנט מוקדם בעקבות המדיניות של ריצוף כל החוזרים מחו"ל".

ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא: "חיסון האוכלוסיה נותן לנו הגנה טובה ממחלה קשה ולכן חשוב להתחסן. זה נגיף חדש עם פוטנציאל לסכנה ועקיפת חיסון. ככל שהמידע יצטבר הדבר הראשון שנעשה הוא שחרור מחוסנים מבידוד".

הממשלה אישרה היום (א') את השימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שירות הביטחון הכללי (שב"כ), לאיתור מגעים של מאומתי זן "האומיקרון".

השימוש ייעשה במטרה לאתר את המאומתים, ובכך לקטוע את שרשראות ההדבקה. השרים אלי אבידר, גדעון סער, יפעת שאשא-ביטון ואורנה ברביבאי התנגדו למהלך. שרת האנרגיה אלהרר נמנעה בהצבעה.

החלטה זו תהיה בתוקף עד ליום חמישי הקרוב בחצות הלילה (00:00), בתקנות לשעת חירום, במקביל לקידום הליך החקיקה בנושא.

לשכת ראש הממשלה מדגישה כי השימוש מוגבל רק למאומתים בזן החדש, ולא מדובר בשימוש רחב וגורף לכלל המאומתים, כפי שנעשה בגלי התחלואה הקודמים. כמו כן, שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לא יעסוק באכיפת כללי בידוד.

"החלטה זו תחומה בזמן ותיבחן מחדש מדי יום. במקרה של התפרצות תחלואה רחבה, ייעצר השימוש באיכוני השב"כ. שירות הביטחון הכללי (שב"כ) הגדיר את הריסונים וההגבלות על הפעלת האיכונים, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה והדרג המדיני", אמרו בלשכת בנט.

מוקדם יותר נרשם עימות בין ראש הממשלה נפתלי בנט לשר אלי אבידר על רקע השימוש באיכונים. ‏במסגרת הדיון אמר אבידר כי "רונן בר ראש השב"כ התאהב בכלי האיכון'', וראש הממשלה השיב: "אל תדבר לגופו של ראש השב"כ, מי אתה שתכפיש?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו