לימודים בקורונה. אילוסטרציה
לימודים בקורונה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

יותר משני מיליון תלמידים ייצאו לחופשת החנוכה, כשעל חזרתם הסדירה לספסל הלימודים ביום שלישי הבא מאיים הזן החדש של הקורונה - אומיקרון.

בעיתון ׳ישראל היום׳ דווח כי הווריאנט מטריד מאוד את מערכת הבריאות משום שיש לו שלל מוטציות חריגות, ומסתמן שיש לו יכולת התפשטות מהירה. המשמעות היא ככל הנראה סיכון מוגבר יותר של תלמידים שאינם מחוסנים להידבק בנגיף, בטח בכיתות צפופות או במופעי חנוכה במהלך הימים הקרובים.

מאז התגלה אומיקרון, במערכת החינוך אמנם משדרים עסקים כרגיל, אך אם אכן התחזיות הקודרות יתממשו - יהיו עוד ועוד ערים אדומות, מה שימנע לימודים סדירים או שיוביל ללמידה מקוונת בזום.

בתחום הלמידה המקוונת משרד החינוך עדיין לא השלים את כל הפערים. מאז הרכישה הקודמת של אמצעי קצה, לא נעשה סקר כדי ללמוד על המחסור הקיים ולא נרכשו עוד ערכות לתלמידים.

"ללא ספק עומדת להיות השפעה משמעותית של הזן החדש על מערכת החינוך", אומר פרופ' נדב דוידוביץ', מנהל בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן־גוריון בנגב וחבר בקבינט המומחים. "צריך יהיה לבחון מחדש את פתרון הכיתה הירוקה. אם הזן יתפשט, כנראה המודל הזה לא יוכל להימשך, אבל יש להמתין ולבחון את הנתונים. צריך להרחיב את תוכנית 'מגן חינוך', לקדם את נושא אוורור הכיתות, לבצע בדיקות PCR יזומות לתלמידים וגם לחזק את החיסונים בקרב ילדים. גם אם החיסון יימצא פחות יעיל נגד הזן החדש, ככל הנראה עדיין תישמר היעילות, גם אם במידה פחותה, והחיסונים, יחד עם כלים נוספים, יתרמו משמעותית".

אתמול עמד מספר התלמידים המבודדים על 25,471. עוד 4,395 תלמידים דווחו כחולי קורונה פעילים. בסוף השבוע התגלו כ־106 תלמידים חולי קורונה, אך מדובר בנתון נמוך ביחס למספר התלמידים החדשים שהתגלו כחולים באמצע השבוע. כמו כן, יש 220 עובדי הוראה חולים פעילים ועוד 402 מורות ומורים בבידוד.

אחת השאלות הגדולות היא איך תשפיע חופשת החנוכה על התחלואה במערכת החינוך. לדברי פרופ' דוידוביץ', "תלמידים שישהו בחו"ל בחנוכה יצטרכו בידוד בדומה למבוגרים כדי לוודא שהם לא נושאים את הנגיף. אם המשמעת תתרופף ואנשים לא יקפידו על מסיכות ועל ריחוק פיזי - ייתכן שנראה יותר חולים בחזרה מהחופשה. בהחלט יש אפשרות של הידבקות במופעי חנוכה, אבל יש גם אפשרות של הדבקות בבתי הספר. טוב יעשו אם יציבו עמדות חיסונים ליד אולמות המופעים, מה שיכול להגביר חיסונים. צריך להאט את קצב ההתפשטות של הזן הזה בכל הכלים האפשריים".

הוא מוסיף כי יש צעדים שאף שהוחלט עליהם הם עדיין לא מיושמים. "צריך בעיקר לאכוף את ההנחיות, מה שלא נעשה טוב, למשל הקפדה על מסיכות במקומות סגורים, גם בכיתות. צריך למנות נאמני קורונה היכן שאין, גם ברמת בית הספר וגם ברמת הרשות המקומית. כעת זה לא עובד בצורה מספיק טובה".

בימים האחרונים מתגלים עוד ועוד מקרים של התפרצויות קורונה בבתי הספר, אלא שהשנה, בניגוד לקודמתה, משרד החינוך לא מפרסם את הנתונים במלואם. עם הגעת השרה יפעת שאשא ביטון למשרד שונתה המדיניות, והמשרד לא מפרסם נתונים בטענה שהגורם המוסמך להפיץ את נתוני התחלואה לציבור הוא משרד הבריאות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו