בדיקות קורונה
בדיקות קורונה צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

נתונים ראשוניים שנחשפו הערב (שלישי) בחדשות 12 מעלים כי זן האומיקרון החדש של נגיף הקורונה אינו עמיד בפני מנת הבוסטר של החיסון.

על פי הנתונים יעילות החיסון למי שקיבל שלוש מנות יורדת רק מעט: 90% הגנה, זאת לעומת 95% הגנה מול זן דלתא. יעילות החיסון במניעת מחלה קשה, למי שחוסן שלוש פעמים, זהה ליעילות מול זן הדלתא.

מנגד, הסיכון של מחלימים להידבק גבוה פי שניים מדלתא, וקצב ההדבקה פי 1.3 מדלתא. נתון מדאיג התגלה בנוגע ללא מחוסנים: הסיכון שלהם להפוך לחולה קשה הוא פי 2.4 מהזן המקורי.

הבדיקה של יעילות החיסונים הקיימים נגד הווריאנט החדש עוד בראשיתה, אבל מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל הצליח לעורר מוקדם יותר היום דאגה רבה כשסיפק תחזית פסימית לגבי החיסון מתוצרת חברתו ואמר, "אנחנו צופים שתחול דעיכה ביעילותו של החיסון במניעת מחלות".

מנגד אמר מנכ"ל פייזר אלברט בורלא, "אנחנו יכולים לגלות שאנחנו בסדר גמור ושאנחנו מספקים הגנה באותה הרמה כמו דלתא, או שיש לנו פחות הגנה בהשוואה לדלתא אבל זה יהיה הגבול. בשני המקרים חיסוני בוסטר אמורים לצמצם את הפער באופן דרמטי".

בתוך כך מספר הנדבקים בווריאנט אומיקרון בישראל עלה היום (שלישי) לארבעה. בנוסף לשתי הנדבקות הראשונות שחזרו לארץ מדרום אפריקה וממלאווי, התגלה כי שני רופאים נדבקו בגרסה החדשה של הנגיף: אחד מהם חזר לאחרונה מכנס בלונדון והשני נסע עמו ברכב.

מוקדם יותר היום אישרה הממשלה לקדם את הצעת החוק שתאפשר לשב"כ לעקוב אחר נדבקים בווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה באמצעות איכונים סלולריים. ארבעה שרים התנגדו להצעה, שאושרה במשאל טלפוני, ולפיה הממשלה תוכל להסמיך את שב"כ לאכן את הטלפונים הסלולריים של הנדבקים למשך 14 ימים לכל היותר בכל פעם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו