השר ניצן הורוביץ בהצהרה לתקשורת
השר ניצן הורוביץ בהצהרה לתקשורת צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ החליטו להפסיק החל מהלילה בחצות את איכוני השב"כ.

בהודעה שנמסרה מטעם נאמר כי "בחצות, יפקעו התקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה לשימוש באיכונים סלולאריים ע"י שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לאיתור מאומתים בזן האומיקרון".

"בהתאם למדיניות שהוגדרה מראש בקבינט הקורונה, לפיה השימוש באיכוני השב"כ ייעשה במשורה ותוך בחינה יום-יומית, ולנוכח הערכת המצב העדכנית, החליטו ראש הממשלה ושר הבריאות, בעצה אחת עם גורמי המקצוע במשרד הבריאות, לא להמשיך בשלב זה בהפעלת האיכונים, שתרמו בשבוע האחרון למאמץ קטיעת שרשראות ההדבקה. הפעלת האיכונים מחדש תיבחן בהתאם לנסיבות התחלואה", לשון ההודעה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ כתב בטוויטר, "האיכונים נפסקים. הדגשתי מהרגע הראשון שהשימוש בכלי הזה יהיה מוגבל וקצר מאוד - לימים בודדים, כדי לקבל מידע דחוף לבלימת ההדבקה בווריאנט חדש ולא ידוע. וזה בדיוק מה שעשינו. עכשיו אנחנו מסיימים את זה, כי לצד הגנה על הבריאות, עלינו לשמור על הפרטיות וזכויות האדם, גם בעת חירום".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון בירכה על ההחלטה ואמרה כי כעת נותר לבטל את בידוד המחוסנים השבים מחו"ל. גם חברת הכנסת אפרת רייטן (העבודה) בירכה וכתבה בטוויטר שמדובר בהחלטה נכונה.

באגודה לזכויות האזרח בירכו על ההחלטה להפסיק את איכוני השב"כ ומסרו: "אנו תקווה כי זוהי הפעם האחרונה שמפעילים את השירות החשאי לעקוב אחר אזרחי מדינת ישראל. אין שום דמוקרטיה בעולם שעקבה אחר אזרחיה כדי לנהל את המגיפה וטוב עשה השר הורוביץ שהודיע כי יפסיק את האיכונים".

סגן שר הבריאות לשעבר יואב קיש כתב: "למדינת ישראל יש הנהגה חלשה. ממשלה מופקרת שלא מסוגלת לשמור על בריאות הציבור. בנט התקפל בפני השמאל האולטרה פרוגרסיבי. אין לו רוב בקואליציה לפעול לפיקוח נפש שממול מתנגדים גבי לסקי, אבידר ושאשא ביטון. כולם יודעים שהאומיקרון מדבק משמעותית יותר ונשאר רק להתפלל שהחיסונים יועילו".

בתוך כך משרד הבריאות הודיע הערב (יום ה') על מאומת שלישי בישראל לזן האומיקרון: מדובר ברופא מבית החולים שיבא בתל השומר, שקיבל שלוש מנות חיסון של חברת פייזר, וחזר מבריטניה. בנוסף, נמסר על "חשד גבוה" לעוד 30 מקרי הדבקה בזן החדש של נגיף הקורונה.

מדובר בפרופ' אלעד מאור, קרדיולוג בן 45 מבית החולים שיבא. בריאיון ל"גרדיאן" אמר פרופ' מאור כי הוא משוכנע שנדבק בווריאנט בעת שהיה בכנס רפואי גדול בלונדון שבו נכחו 1,200 אנשי רפואה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו