הרב איתן אייזמן
הרב איתן אייזמן צילום: מירי שמעונוביץ

הרב איתן איזמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, אמר היום (שני) כי רפורמת הגיור של שר הדתות מתן כהנא (ימינה) משאירה את הסמכות בענייני גיור בידי הרבנות הראשית לישראל.

"המתווה של מתן כהנא משאיר את הכח בידי הרבנות הראשית, בניגוד למתווה של ליברמן", אמר הרב איזמן בראיון לנעם זיגמן ודודי שוומנפלד ברדיו 'קול ברמה'.

הרבנים הראשים הודיעו בינתיים כי הם מתנגדים לרפורמת הגיור של השר כהנא, אך לדברי הרב אייזמן, "יש דיבורים מאחורי הקלעים לקבל הסכמה של הרבנות למתווה כהנא".

"בעבר רבני ערים גיירו, היו כאלו שלא עמדו בלחצים והוציאו מהם את הגיור, אפשר להקים הרכבי גיור טובים יש גם היום הרכבים פרטיים חרדים שמגיירים", הוסיף. "אנחנו במצב שבו צריך לבחור בין ההצעה של כהנא לבין הצעות שיוציאו בכלל את הרבנות מהתמונה".

הרב אייזמן לא חושש כי ממשלת בנט-לפיד תעקור את כל יסודות התורה במדינת ישראל. "מפחידים אותנו כאילו הממשלה הזאת הולכת לעקור הכל, גם אם מרצ רוצים לעקור את הכל, הם לא יכולים", אמר. "דיברתי עם בנט ואמר לי שאי אפשר לשנות בלי הסכמה ואני משתדל להאמין לו".

הרב אייזמן חתם אתמול יחד עם רבנים בכירים נוספים על מכתב בו הם קובעים כי רק לרבנות הראשית לישראל סמכות בענייני גיור ובכל תחומי הדת. מכתב הרבנים, החברים באיחוד "רבני תורת הארץ הטובה", מגיע על רקע רפורמת הגיור.

לצד הרב אייזמן חתם על המכתב הרב חיים דרוקמן, שעתיד לעמוד בראש ועדת ההיגוי שתפקח על רפורמת הגיור של השר כהנא. בנוסף, על המכתב חתמו הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב חיים שטיינר, הרב שמואל אליהו, הרב צפניה דרורי, הרב דוד חי הכהן, הרב אורי כהן, הרב אליקים לבנון, הרב יעקב פילבר, הרב איסר קלונסקי, הרב אריה שטרן, הרב יעקב שפירא והרב יוסף ארציאל. הרב זלמן מלמד והרב אליעזר ולדמן, החברים באיחוד "רבני תורת הארץ הטובה", לא חתמו על המכתב.

"לנושא הגיור השלכות רבות על קיומו ואחדותו של עם ישראל בהווה ובעתיד", נכתב. "לכן אנו קובעים כי הסמכות היחידה והמחליטה בתחום הגיור ובכל תחומי הדת, ההלכה והמסורת - הנה של הרבנות הראשית לישראל בלבד".

במרכזו של מתווה גיור של השר כהנא האפשרות שתינתן בידי רבני ערים להקים בתי דין לגיור, כדי לפעול לגיור עשרות ומאות אלפי אזרחים ישראלים שהם מזרע ישראל, אך אינם יהודים על פי ההלכה.

במסגרת רפורמת הגיור השליטה במערך הגיור תישאר בידי מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית באמצעות ועדת היגוי בת חמישה חברים. בראש הועדה יעמוד הרב חיים דרוקמן ושאר החברים בה יהיו שני נציגים שיבחר הרב הראשי לישראל ושניים שיבחר ראש הממשלה.

המתווה החדש, ששר הדתות מתכון להעלות בחקיקה ממשלתית בשבועות הקרובים, תואם באופן הדוק עם זקני רבני הציונות הדתית, בראשם הרב חיים דרוקמן, וביניהם גם הרב יעקב מידן, הרב רא"ם הכהן והרב איתן איזמן.

שר הדתות מתן כהנא אמר כי "אי אפשר לטעון שמדובר במתווה רפורמי שיעודד התבוללות, מכיוון שגדולי הציונות הדתית סומכים את ידיהם עליו, והם מצפים מהרבנות הראשית לאמץ אותה".

במסגרת עיקרי המתווה, יוקם אגף שיכונה "מחוז רבני ערים" בתוך מערך הגיור הממלכתי, ובמסגרתו יוכלו רבני ערים להקים בתי דין מקומיים. נוסף על כך, תוקם ועדת רבנים שתנסח את סדרי הדין להרכבים המקומיים. אחת הסוגיות הנפיצות תהיה השאלה אם לאפשר לרבני הערים לגייר עשרות אלפי קטינים. גיור של ילדים יאפשר הכנסה מהירה של אלפים לעולם היהודי, אך הוא נתקל בהתנגדות מצד גורמים שמרנים.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7