קורונה
קורונהצילום: ISTOCK

פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא השתתף היום (שלישי) בכנס פסגת העסקים של מעריב ו-וואלה! שמתקיים במלון דן אכדיה בהרצליה, והתייחס להחלטה על שלושה ימי בידוד למחוסנים שחוזרים מחו''ל: "זה הדבר הראשון שהייתי רוצה להוריד. אני חושב שאנחנו לא בשלים עדיין לחזור לשגרה, ושאנחנו עדיין במצב מורכב ובעייתי"

כשנשאל האם יש ירידה ביעלות הבוסטר השיב פרופ' זרקא: "אנחנו לגמרי מבינים אחרי קרוב לשנה שחיסונים זה הכלי הטוב ביותר במגפה הזה. כולנו הופתענו אחרי שתי מנות שקורית התופעה של תפוגת חיסון. אני משתמש בביטוי מנה שלישית ולא מנת דחף, אולי אף אחד לא יודע וכן תהיה מנה רביעית. אני חושב שהדיון המקדים היום הוא דיון נכון. אני לא יודע לומר מתי נצטרך את המנה הרביעית, אבל הנחת העבודה היא שכן נצטרך אותה".

באשר לזן האמיקרון סיפר פרויקטור הקורונה: "אני חושב שהמידע שמתקבל נכון לעכשיו לא יודע להרגיע אותנו ואת הציבור. אנחנו בווריאנט חדש ומטריד. כמות המידע שאנו זקוקים לה, התוקף של המידע טרם התקבל. דרום אפריקה, עושה רושם שהתחרטה שסיפרה לכל העולם על האומיקרון ואחר כך באה בטענות שסוגרים את הטיסות. לכן המידע מוגבל כרגע.

''אנחנו צריכים להבין כמה הוא מדבק וכמה גורם למחלה קשה, וגם להבין האם החיסון יעיל או לא. אנחנו מבינים שכנראה הוא מדבק פי שניים מאשר הדלתא. לגבי ההדבקה, אז הוא מדביק מחוסנים, אבל היא קלה. לעומת זאת, בארץ מדווחים על פי שניים בעלייה באשפוזים. האם זה הדלתא או אולי האומיקרון שם?".

"הלוואי שאפשר לומר לא כצעקתה, אבל אנחנו לא שם. אני עדיין לא יכול לתת צפירת הרגעה. אפשר לומר שגם אם הוא פחות מדבק ויותר קטלני, עדיין יש כאן כמו גפרור בשדה קוצים שיכול להתקלח. יש כאן עדיין המון ילדים שצריכים לקבל חיסון. יש פוטנציאל כאן לתחלואה גבוהה וחלילה לגל חמישי ככל שיתברר שהוא עוקף את החיסון ומדבק יותר".

הוא הוסיף: "המידע הוא לא מידע ממה שקורה אצלנו. צריך מסה קריטית של חולים שתוכל לנהל דאטה, נתונים, סטטיסטיקה. יש תחלואה גבוהה בבריטניה, ואני מקווה שהיא תשתף את המידע שלה. מגיע לשר הבריאות ורה"מ שאפו גדול, שבמקום לצאת מגל רביעי הלכנו לשבת שמונה שעות בבונקר כדי לנהל שיח ותיאום ציפיות לגבי מה שיקרה אם הווריאנט יגיע. התגובה הישראלית מאוד מידתית לדעתי".