חילי טרופר
חילי טרופרצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

לקראת הקרנת הסרט "עדויות מאי 2021" בפסטיבל "סולדריות" בסינמטק תל אביב, ארגון "בצלמו" דורש משר התרבות חילי טרופר למנוע הקרנת הסרט.

כזכור, הסרט "עדויות" מגדיר את פעולות המשטרה נגד הפרעות שחוללו הערבים ביהודים בערים המעורבות בזמן מבצע "שומר חומות" כדיכוי הפגנות מחאה, מסע הפחדה ודיכוי חופש הביטוי.

בתיאור הסרט בדף הפסטיבל, שנהנה מחסות ארגון "בצלם", "האיחוד האירופי" ואף "עיריית תל אביב", נכתב: "במאי 2021 דוכאו הפגנות המחאה של הפלסטינים אזרחי ישראל על ידי המשטרה באלימות חסרת תקדים. מסע ההפחדה כלל מעצרים אלימים, התנכלויות יומיומיות ושימוש ברימוני הלם, כדורי גומי וגז מדמיע.

"במקביל, כנופיות של מתפרעים יהודים, לעתים חמושים, השליטו טרור ברחבי הערים המעורבות, בחסות כוחות הביטחון. בעקבות דיכוי חופש הביטוי והסיקור המוטה והמסית של התקשורת העברית, אספה קבוצת פעילות ופעילים עדויות של תושבים מותקפים ביפו ולוד".

"האם זה נורמלי?", נכתב בפניית 'בצלמו' לשר התרבות טרופר. "אם מדינה זרה הייתה מוציאה סרט כזה מיד היו טוענים שזה עלילת דם, 'הפרוטוקולים של זקני ציון'. היו קוראים לזה אנטישמיות. אבל כשזה קורה במדינת ישראל ובמימון מדינת ישראל זה טירוף".

"מדינת ישראל אכן מאמינה גדולה בחופש הביטוי, האמנות והתרבות, אבל אסור חלילה וחס לפגוע בכוחות הביטחון ולהשמיץ את אזרחי מדינת ישראל", נאמר. "חופש הביטוי זה לא חופש השיסוי וההסתה".

לאור זאת, דרש שי גליק מנכ"ל בצלמו משאר התרבות טרופר לאסור על הסינמטק, גוף הנהנה מתקציבי משרד התרבות, לאסור הקרנת הסרט המכפיש.