מחלקת קורונה
מחלקת קורונהצילום: David Cohen/Flash90

במערכת הבריאות נערכים להתמודד עם שני גלי תחלואה במקביל: של זן האומיקרון ושל השפעת והתפוסה במחלקות האשפוז גבוהה במיוחד, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

אחרי תקופה ארוכה של ירידה ויציבות במספר חולי הקורונה במצב קשה, בסופ"ש החלה מגמת עלייה מ-80 ל-97 חולים קשה, וגם במחלקות הפנימיות נרשמת תפוסה גבוהה בגלל מחלות דרכי הנשימה, ובראשן השפעת.

העומסים שנרשמו בבתי החולים הביאו לכך שבתי החולים בילינסון ושיבא ביקשו מאמבולנסים של מד"א להעביר חולים לבתי החולים וולפסון ואיכילוב. תמונה קשה עולה גם מדו"ח אגף המודיעין שפורסם אתמול, שלפיו סביר שבישראל - כמו במדינות שונות בעולם - תהיה עלייה מהירה ביותר במספר המאומתים, כששיאי המאומתים היומיים יישברו בתוך שבועות בודדים. החשש קיים גם ביחס לשיאי המאושפזים.

גם מספר המאומתים לבדו צפוי לאתגר מערכות רבות. סביר שבתוך כמה שבועות, לצד תחלואת שפעת מתרחבת, תאותגר גם מערכת הבריאות בישראל. זאת, גם אם ידרדרו פחות מאומתים לתחלואה קשה ולתמותה מאשר בעבר.

תרחיש האשפוז לקורונה שאליו מתכוננים במשרד הבריאות עומד על 2,610 מיטות לחולים בינוני וקשה, ו-641 מיטות טיפול נמרץ. "עקב מאפייני וריאנט האומיקרון, קיים צפי לשיעורי תחלואה גבוהים מאלו שנראו בגלים הקודמים. נוסף על כך, נצפית תחלואת חורף משמעותית יותר מבשנתיים האחרונות, שגם היא צפויה להעמיס על המערכת", כתב בשבוע שעבר פרופ' אש לבתי החולים, תוך שקרא להם להיערך מיידית לפתיחת מיון קורונה ומחלקות קורונה.

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית ומנהל מחלקה פנימית בבילינסון: "המחלקות הפנימיות הן אותן מחלקות שהיו לפני שנה. לא קרה איתן משהו בשנה ובשנתיים האחרונות. כמו שהתמודדנו עם הגלים הקודמים - אנחנו באותו המצב גם עכשיו. מה כן קרה? כל הצוותים הרבה יותר עייפים ושחוקים. קיבלנו בכל מחלקה פנימית בין תקן לשני תקני רופאים, וכמה תקני אחיות. סיפור השפעת, שלא היה לפני שנה, מוסיף לעומס".

סגן מנהל המרכז הרפואי לגליל, ד"ר צבי שלג, תיאר: "כל שש המחלקות הפנימיות שלנו בתפוסה של יותר מ-100 אחוז. רובן מגיעות ל־160-150 אחוזי תפוסה. נוסף על כך, גם היחידות לטיפול נמרץ עמוסות מאוד. אם ניאלץ לפתוח מחדש את מחלקות הקורונה, זה יהיה על חשבון מחלקות פנימיות - מה שאומר שיהיה פחות מקום עבור חולים סיעודיים שסובלים מתחלואת חורף. אמנם בתקופת הקורונה קיבלנו תוספת תקנים, אבל זה אפילו לא מגרד את החוסר הגדול שלנו בכוח אדם, בעיקר בכל הקשור לצוותים רפואיים וסיעודיים".

פרופ' אלון הרשקו, מנהל מחלקה פנימית בהדסה עין כרם: "בשבועיים האחרונים ראינו עלייה בכמות חולי השפעת והמאושפזים עם מחלות נשימתיות. בסוף השבוע האחרון ובימים האחרונים הייתה גם קפיצה במספר חולי הקורונה, וכרגע יש תחלואה משולבת של שפעת וקורונה. העומסים - יותר ממאה אחוז. אנחנו פותחים את מחלקת הקורונה השבוע אחרי שהייתה סגורה בחודשיים האחרונים, מאז סוף הגל הרביעי. אנחנו עדיין מותחים עד הסוף את כוח האדם. לא רק הרפואי, אלא גם בתחום הסיעוד. אין לנו עודפי אחיות. אנחנו עובדים בעומס שהוא יותר מהמקסימום. רופא ייתן את כל האנרגיות לעשרה חולים, ואותו רופא גם למאה, אך יש גבול לכמות המשאבים".

בתוך כך, בכיר במשרד הבריאות הסביר: "מתחילים כבר לראות עלייה באשפוז מקורונה, והקצב מהיר. זה מטריד מאוד. אנחנו נערכים מהקיץ לתרחיש של שני גלי תחלואה. יש תוכנית סדורה להתמודדות, שכוללת הגדלת שעות הפתיחה במרפאות ובבתי החולים, והפסקת פעילות אחרת שאינה דחופה".

במרכז הרפואי איכילוב מציינים כי מצב התפוסה במחלקות הפנימיות עומד על 105%. עוד הוסיפו כי מתחילת החודש הנוכחי התגלו 68 מקרים של שפעת. בבית החולים ציינו כי המיון כרגע עמוס ו"תואם את השלב בעונה, אולי קצת פחות".

בבית החולים שיבא עומדת התפוסה במחלקות הפנימיות על 95%. מחלקות הקורונה ערוכות ומוכנות לקליטת חולים, "לרבות טיפול נמרץ, בעת הצורך שאנו מקווים שלא יהיה. אנו שבים וקוראים לציבור להתחסן גם לשפעת וגם לקורונה".

במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), כבר עתה כל המחלקות הפנימיות נמצאות בתפוסה מלאה ואף יותר מכך.

בבית החולים מאיר שבכפר סבא יש עומסים כמעט בכל המחלקות, ומאושפזים בהן יותר חולים משהמחלקות יכולות להכיל. כך למשל, המחלקות הפנימיות מצויות ב-110% תפוסה, ומחלקת הילדים בתפוסה של 120%.

גם בבית החולים הלל יפה שבחדרה המחלקות עמוסות, וגם בהן מאושפזים חולים מעבר לכמות שהמחלקות אמורות להכיל. המחלקות הפנימיות מצויות בתפוסה של 120%, ומחלקת ילדים בתפוסה של 130%. עומסים יש גם בחדר המיון. במחלקת הקורונה שבהלל יפה מאושפזים כעת מעט חולים, אולם הגל החמישי עלול לשנות את התמונה לרעה.

בבתי החולים בצפון יש מחלקות רבות שבהן יותר מ-100% תפוסה. בשש המחלקות הפנימיות במרכז הרפואי לגליל נמצאות המחלקות בתפוסה של בין 150%-115%.

בבית החולים העמק שבעפולה יש 110% תפוסה במחלקות הפנימיות. במרכז הרפואי פדה פוריה יש יותר מ-100% תפוסה בטיפול נמרץ לב וטיפול נמרץ נשימתי.

גם במחלקה הפנימית בבית החולים האנגלי שבנצרת יש 170% תפוסה. בבית החולים רמב"ם מתמודדים כעת עם 50 חולי שפעת, כשהאגף הפנימי של בית החולים נמצא ב-110% תפוסה.

בבתי החולים בירושלים מתקרבים לתפוסה מלאה. בבית החולים שערי צדק אומרים כי בשבוע האחרון עלה מספר הפניות למיון של 93 חולים החשודים כמאומתים לקורונה - לעומת 58 בשבוע שעבר.

במחלקת הקורונה בשערי צדק מאושפזים כעת 11 מטופלים, מרביתם במצב בינוני וקשה. במחלקה לטיפול נמרץ קורונה מאושפז חולה אחד. בשערי צדק אומרים כי הצוותים ערוכים לקליטת מספר רב של מטופלים. עוד מדווחים שם כי המחלקות הפנימיות נמצאות כעת בתפוסה של יותר מ-100%.

במחלקות הפנימיות בהדסה התפוסה נעה בין 120-100 אחוזים, כאשר 20 אחוזים מהמאושפזים הם חולים עם שפעת. בהדסה מאושפזים 12 חולים בקורונה, ובימים הקרובים ייפתחו שתי מחלקות ייעודיות - מחלקת קורונה ויחידת טיפול נמרץ. מנכ"ל בית החולים, פרופ' יורם וייס, הדגיש כי תפוסת בית החולים נעה בין 130-120 אחוזים בכל המחלקות.