הרב אליקים לבנון
הרב אליקים לבנון צילום: הלל מאיר/TPS

המאבק על הטפסים: ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון, הרב אליקים לבנון, סיפר היום (שני) על תשובתו למד"א שהתקשרו לתאם יום התרמת דם נוסף ברקע שינוי הטפסים מ"אב" ו"אם" ל"הורה 1" ו"הורה 2".

"מד"א הייתה פונה אלינו בבקשה לארגן התרמה והם היו מגיעים לכאן עם כוח וציוד", אמר הרב לבנון. "היינו משריינים אולם עם כמה מיטות שתהיה התרמה והיינו תורמים בלב שמח ובגוף שמח".

לדבריו, "מאז שהם שינו את הנוסח בטפסים ונכנעו בכך לגורמים קיצוניים שאולי יש להם הרבה כסף – דמים, אז החליטו להחליף דמים בדמים".

"בגלל הדמים, הכסף, שהם תורמים לכל מיני מקומות כאלה לכן הם החליטו לשנות", הוסיף. "לזה אנחנו לא נסכים. אם מה שקובע אצלם זה הכסף, אז אצלנו הדמים האמתיים לא יקבעו ואנחנו לא ניתן את ידינו להשחתה. יש ארגונים שפועלים לפרק את המשפחה בישראל ואנחנו לא ניתן יד לגורמים האלה בשום פנים".

הרב לבנון הסביר את ההתנגדות הקשה: "המשפחה בישראל זה מוצר של קודש, ומשפחה היא אב ואם. כאשר מורדים את האב והאם או שעושים הורה 1 והורה 2, זה מפרק את המשפחה בישראל. אם במד"א רוצים שנחזור לתרום דם, בבקשה, שישנו את הטפסים ויחזירו את זה למשפחה נורמטיבית של אב ואם ואז נחזור לתרום".

בתוך כך, במד"א הציעו להשתמש בטפסים חדשים, שמושמטים מהם גם מושגי "אב" ו"אם" וגם מושגי "הורה 1" ו"הורה 2", אך בישיבות מתעקשים להמשיך לתרום רק לאחר החזרת הטפסים המקוריים שמשתמשים במושגי "אב" ו"אם".

הרב לבנון סיפר מה ענה למד"א שביקשו לתאם יום התרמה נוסף. "אמרתי להם תודה רבה, אל תבואו. לא נתרום כל עוד לא מביאים לנו את הטפסים הקודמים. יחזירו את הטפסים האלה ואז נחזור לתרום".

בדבריו התייחס גם לטענה שכתוצאה מההתנגדות נגרם פיקוח נפש. "משל לאדם שבא לרופא ואמר לו שכל פעם שהוא שותה כוס תה, כואבת לו העין", אמר. "הרופא הסתכל וראה שאותו אדם מכניס את הכפית לתוך העין. אמר לו הרופא יש שתי עצות או שתוציא את הכפית מהכוס תה או שאני יכול לעשות ניתוח קטן ולעשות כיס שהכפית תיכנס בדיוק לכיס ואז לא תכאב העין".

"מה עדיף? האם לעשות ניתוח או פשוט להוציא את הכפית? מה עדיף, לתרום דם בגלל פיקוח נפש או פשוט להוציא את הכפית ואז נתרום דם בשמחה. מד"א גורמים לפיקוח נפש והם צריכים לדעת שהישיבות והציבור לא יתרמו בצורה שכזאת", ציין.

כאמור, ישיבת אלון מורה שותפה למאבק כנגד שינוי הטפסים יחד עם עוד עשרות ישיבות נוספות, בהם אלפי תלמידים. הישיבות הודיעו למד"א כי תלמידיהם ישובו לתרום דם, רק שהטפסים המקוריים ישובו.

מדובר באלפי תלמידים, צוותי הוראה ואנשים נוספים שקשורים לישיבות אלו, אשר נמנעים כבר מעל חודשיים מלתרום דם בעקבות שינוי הטפסים שנעשה בלחצים מצד ארגונים רדיקאליים. בישיבות מדגישים כי הם ישמחו לחזור ולתרום דם כבעבר, וזאת ברגע שהטפסים יוחזרו למצבם הקודם, והכל תלוי בהחלטה פשוטה של ארגון מד"א.

כמו כן, המחאה מתפשטת גם ליישובים וקהילות ברחבי הארץ. לאחרונה בוטלה התרמת דם בישוב עלי. בהודעה שנשלחה בקבוצה של הישוב נכתב כי בהמלצת רב הישוב, התרמת הדם שהייתה אמורה להתקיים בישוב בוטלה. גורמים בישוב מספרים כי גם זה חלק מהמאבק נגד מד"א בעקבות שינוי הטפסים המדוברים.

אחד ממובילי המחאה הסביר: "אנחנו עומדים על זכותנו, להמשיך ולתרום דם, כפי שחונכנו לנתינה ותרומה, מבלי שיחנכו אותנו מחדש. מנצלים את התרומה שלנו להחדרת אג'נדות רדיקאליות ופרגרסיביות. לא יתכן שינצלו את הנתינה שלנו לקידום אג'נדות זרות. בע"ה נשוב לתרום בקרוב בטפסים המקוריים שבהם תרמנו שנים".